Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
15 janvier 2016 5 15 /01 /janvier /2016 04:08

 

Fransızca versiyonu le petitjournal.com Istanbul elektronik gazetesinde 15 Ocak 2016 tarihinde yayınladı

 

Hatay bölgesinde yaklaşık 2000 nüfüslü olan Kırıkhan asıllı, 8 çocuklu bir ailenin üçüncüsü, 29 yaşında bir genç adam olan Yusuf, 20 seneden fazla karanlıkta yaşıyor.

 

7-8 yaşındayken, dünyada ikinci körlük sebebi olan glokoma yakalanıyor, aniden sağ gözünü kaybediyor. Antakya'daki doktorlar onu Adana'ya gönderiyor. Orda, sağ gözünü kurtarmark istiyorlar ve bu nedenle Yusuf 3 tane ameliyat geçiriyor ama bunlar başarısız oluyor. Tersine, durum kötüleşiyor ve onu da kaybediyor. Son 2-3 yıla kadar sol gözüyle ışığı görebiliyor ama artık durum öyle değil.

 

Babasının durumu çok kötüymüş o zamanlar. Çiftçilik yaparak, çok küçük bir toprak parçası ekiyormuş ve herhangi bir sosyal güvenliği yoktu. Yurt dışına ve Kıbrıs'a da gitmiş para kazanmak için. Eski bir evi varmış ve yeni bir tane yaptırmak istiyormuş ama Yusuf kör olduğu zaman tüm birikimleri masrafları ve ameliyatları karşılamaya yetmiş.

 

Yusuf iki sene gecikme ile Kahramanmaraş'ta sadece görme engelli çocuklar için bir yatılı ilk okulda başlamış. Türkiye'de görme engelli çocuklar için bir düzine ilk okul var (Adana'da, Gaziantep'te, İzmir'de, 2 İstanbul'da, 2 Ankara'da,…).

 

İstanbul, görme engelli Yusuf İstanbul Kadıköy sokaklarında

İstanbul, görme engelli Yusuf İstanbul Kadıköy sokaklarında

Okulda, Yusuf goalball'u keşfetti – 2. Dünya savaşından sonra icat edilen ve görme engelliler tarafında oynandı bu top sporu, 1988 yılında resmi bir spor dalı oldu Seoul Paralimpik Oyunlarda. Yusuf bu spora merak sardı ve arkadaşlarıyla spor saatlerinde ve tenefüslerde oynadı. 5. sınıftan 8.ye kadar, okulun goalball takımında oynadı, çoğu turnuvaya katıldı ve farklı okullardan ve kulüplerden takımlarla karşı karşıya geldi.

 

8. sınıftayken, takımıyla Erzurum'a bir turnuvaya gidip ve İstanbul'dan gelen kulübü 2-1 yendiler. Takımın başkanı ona “Yusuf, seni İstanbul takımına transfer edeceğim” dedi. Maraştan kalkıp İstanbul'a gelmek için hiç düşünmedi, o zamanlar bu bir hayaldi sadece ve imkansız bir şeydi onun için.

 

Babası izin veriyor, Yusuf o transferi kabul ediyor ve 2004 yılında,17 yaşındayken, yalnız başına İstanbul'a geliyor. Hem lisede okuyor hem de goalball’a devam ediyor. İlk sene, bir yurtta kalıyor, ikinci sene başkan evinde kalıyor, üçüncü sene 3 gören arkadaşının evine çıktı. Ama onlar, mesela susadığı zaman bardağı dolduruyor, çamaşırı asıyor ve öyle tüm işleri onun için yapıyor ve onu rahatsız ediyor çünkü Yusuf hazıra alışmak istemiyor.

 

Ayrılıyor ve bir kör arkadaşla kendisi bir eve çıkıyor, sonra başkasıyla,vs... Yakında, 3 seneden beri, Kadıköy'de, Maraşta ilk okulunda tanıdığını başka kör arkadaşı Fatih, onun gibi Antakya bölgesinden birisi ile oturuyor.

Yusuf başka görme engelli arkadaşı Fatih ile memlekete giderken

Yusuf başka görme engelli arkadaşı Fatih ile memlekete giderken

Goalball kulübünde maçlara ve turnuvalara katılıyor, en sonunda Milli takıma giriyor ve orada 7 ağustos 2005'te, Colorado'da Dünya Gençler Şampiyonunda 3ncü oluyorlar. Daha sonra, özel turnuvalar için Bulgaristan'a, İngiltere'ye, Arabistan'a, Lituanya'ya, Belçika'ya gidiyor.

 

Sonra, takımı Avrupa Şampiyon takımlarında C grubuna giriyor, daha sonra B grubuna. İki sene sonra A grubuna yükseliyor ve hâlen A grubundadır. 2012'de Londra Paralimpik Oyunlarında, 3. oluyorlar. Sonra, Yusuf yavaş yavaş Milli Takımı bırakmıya karar veriyor çünkü çok yorucu ama A grubundan düşmemek üzere hâla kulübünde oynuyor.

27 Mart 2011, Yusuf İstanbul goalball takımıyla

27 Mart 2011, Yusuf İstanbul goalball takımıyla

Ayrıca, ilk okuldan beri futbol da oynuyor ; kulübünde 2006 yılında kurulan ekibe defansör olarak giriyor, hobi olarak oynamak için. Sonra takım kuruluyor futbol da da Türkiye'de Şampiyonasına katılmaya başlıyorlar. Dönem dönem, Türkiye Milli Futbol Takımında oynuyor ve hazıran 2015 yılında bırakıyor.

 

2014 yılında İstanbul Üniversitesinde 4 yıllık “Spor yönetimi” bölümünde eğitim almaya karar verdi ve şu anda ikinci sınıfta. Fakat mezun olduktan sonra, spor öğretmenliği yapamaz çünkü bir görme engelli başka görme engellilere öğretmen olamaz. Aynı zamanda Gençlik Spor Kadıköy İl Müdürlüğünde memur ve üniversite bitince yönetim bölümüne girebilir, işinde yükselmek için şeflik ve müdürlük sinavlarına girebilir.

21 Mart 2015, Yusuf TC Futbol Milli Takımıyla

21 Mart 2015, Yusuf TC Futbol Milli Takımıyla

 

Tüm çalışma, spor ve okul hayatı harıcinde, aralık 2013'ten hazıran 2014'e yadar, Yusuf, Gayrettepe metro durakta olan “Karanlıkta diyalog” sergisi için rehberlik yapıyor ve şu anda hafta sonları yine de orda çalışıyor.

 

Bu rehberli ziyaret esnasında, bir görme engelli rehber ile en fazla 10 kışılik gruple karanlıkta 1,5 saat boyunca, ellerinde bir kör bastonuyla, İstanbul sokaklarında dolaşıyor. Bu çok enteresan gezi esnasında rehber gün içinde etrafı öyle keşfeder bu - öğrencilere de açıktır – ve katılanlara görmeden başka duyuları daha fazla kullanmayı öğrenmek için bir fırsattır.

Yusuf "Karanlıkta diyalog" sergisinin rehbertir

Yusuf "Karanlıkta diyalog" sergisinin rehbertir

Psikolojik olarak, görmekten görmemeye geçişi henüz çocuk olduğu için kolay kabul etti ve bu onun için herhangi bir sorun teşkil etmedi. Ailesi destek oldu onu eve kapatmadı, oğlum dışarı çıkmasın demedi ayağına bir şey takılır, düşer, kafasını gözünü kırar, falan diye düşünmedi için ve ailesi onu böyle dışarı rahat bıraktığı için kısa bir dönemde öz güven kazandı, çünkü daha küçükken kör olduktan sonra bildiği çevreleri ve yaşadığı yerleri hatırladı ve gezebildi, sorun yoktu. Ama eğer 20-25 yaşın olduktan sonra kör olsaydı, psikolojik olarak, bayağı bir problem olurdu ona göre. Çünkü körler, ilerleyen bir yaştan sonra kör oldukları zaman, bunu psikolojik olarak daha zor kabul ediyorlar, rehabilite etmek ve psikolojik bir eğitim almak gerekiyor.

 

İstanbul'da Asya tarafında Yusuf’un üye olduğu ve 1974 yılında kurulmuş olan Türkiye Görme Engelliler Derneği var. Derneğin 7-8 şubesi var ülkede (Muğla, Kahramanmaraş, Gaziantep, Batman, Mersin, Balıkesir, Çanakkale,...).

 

Bu dernek, körlerin bir çatısıdır, bir örgüttür. Körlerin bütün sosyal hakları, bütün ihtiyaçları karşılanmaya çalışılan bir organizasyondur. Yusuf’un spor kulübü de orada, oraya bağlı. Orada aktiviteler oluyor, piknikler, eğlenceler, söyleşiler, gören üniversite öğrencileri de gönüllü olarak oraya gidiyorlar ve ders çalıştırıyorlar.

 

Başka önemli bir dernek görme engelliler ile ve için çalışıyor, Ankara'da merkezi olan “Altı Nokta” ve Türkiye'de 40 şehirde yakın şubeler var. Türkiye'de 800 000 civarında görme engelli var.

İstanbul'da görme engelli Yusuf

İstanbul'da görme engelli Yusuf

Birçok körler telefon santralarında yada bir bilgisayar önünde çalışıyorlar, bazıları avukattır. Yusuf'un bilgisine göre, çok az görme engelli işsizdir.

 

07/02/2014 tarihinde, bir kanun EKPSS “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı Ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” oluşturdu. Önceden bir engelli Devlet memuru olmak istediği zaman, KPSS sınavlarını geçmek zorundaydı.

 

Spor konusunda 7 mart 2000 yılında Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu kuruldu http://www.gesf.org.tr/ ve Milli Takımları özel turnuvalarda ülkelerinin renklerini savunuyorlar. Bir kör yada başka bir engelli insan başarılı oluyorsa kesinlikte boşta kalmaz ve devlet ona destek verir. Goalball ve futboldan başka atletizmde, judoda, halterde, yüzmede ve satrançta en yüksek derecelerde görme engelliler bulunuyor.

 

Yusuf için, trafiğe ve kalabalığa rağmen İstanbul'da yaşamak kolay. Bu şehri seviyor özelikle yaşadığı Kadıköy semtini. Başı şehrin bütün gürültüsünden ağrıdığı zaman, sessiz ve arabasız olan sahile oturmaya ve dinlemeye geliyor.

 

İstanbul'da, çoğu trafik ışıklarına giderek ses bantları eklendi, böylece görme engelliler ne zaman geçebileceklerini ve onlar için ne kadar süre kaldığını biliyorlar. Eğer oturduğu mahallede yoksa, sadece 153 çağrı merkezini arayıp belirtmek gerekiyor ve problem bir hafta – 15 gün içerisinde çözülüyor.

İstanbul'da görme engelli Yusuf Kadıköy sokaklarında

İstanbul'da görme engelli Yusuf Kadıköy sokaklarında

İstanbul'da, görme engelliler için toplu taşıma ve tüm ülkede de trenler ücretsiz. THY onlara % 20 indirim veriyor. Metro duraklarına ve havalımanlarına geçişi ve caddelerde bazen sarı çizgi rehberlikleri körlerin bastonlarla ulaşımını kolaylaştırıyor.

 

Anadolu'da Eskişehir, hem engelliler hem de görme engelliler için, ortalama üstü teçhizatlar ve yapılarla donandı.

 

Marmara Üniversitesi santralında çalışan ve Görme Engelli Dernek aktif üyesi hem okuldan ve hem de şu anda yanında oturan arkadaşı Fatih, 2015 eylül ayında bir kör genç bayanla nişanlandı ve bu sene evlenmeyi düşünüyor. Yusuf aynı durumda değil, eğer bu zeki, enerjik ve umut verici kısmeti olan genç adamı kabul eden bir bayan bulursa, evlenmeyi evlenmek için değil ama mutlu olmak için istiyor.

 

Onun için, eğer evlenecek olursa, bu gören bir bayan ile olmak zorunda çünkü çocukların eğitimi baba ve anne görme engelliyse çok farklı olacak. Olur ki bazen hiçbiri çocuğun sorularına görülene göre cevap veremez. Eğer anne ve baba kör olursa, bazen tanıdıklar gibi, onların çocuğu kendi çevreye kapatıyorlar ve ona görme engelliler refleks iletiyorlar, mesela dokunarak nasıl bir bardak yakalanır, yada nasıl dolaşılır, ve çocuk bir kör gibi yaşıyor, gören biri gibi değil. O yüzden iki kör arası evlenmeye şahsen karşı çıkıyor... onun en yakın dostu bu durumda olsa bile.

 

Gündelik hayatta, bir kör kulaklarını gözleri gibi kullanır. Ses daha yüksel gelir körler için ve yolda yürürken etrafında çok gürültü ses varsa, yürüyemez, dengesi bozulur. Nereye gideceğini duyamaz, algılayamaz. Ya gürültü azalana kadar beklemesi lazım ya da daha yavaş gitmesi, çünkü sürekli sesler içindedir ve bir şey duymak zorundadır. Duyarak yürürler, yaşarlar... Körler için duymak görmek gibidir.

"Karanlıkta diyalog" sergisinde Yusuf ile başka rehber arkadaşı Engin

"Karanlıkta diyalog" sergisinde Yusuf ile başka rehber arkadaşı Engin

Görme engelliler bilgisayarları, telefonları ve sosyal medyaları hemen hemen sizin ve benim gibi kolay kullanıyorlar. Bu nedenle, tüm Apple telefonlarda Voice Over uygulaması var. Android'te, benzer bir uygulama yüklemek gerekir ama görünüşe göre daha az başarılı. Bilgisayarlar için ise, Joyce programı kullanılıyor.

 

Yusuf tarafından yapılan bu gösteriler daha ziyade bir örnektir. Yayınların okunması, FB'ta gönderen mesajlardan yorumlarını yada cevaplarını ayarlamak ve I Phone genel farklı fonksiyonlarına dönüş ya dijital klavye ya da ses ile hemen hemen daha hızlıdır.

Görme engelli Yusuf

Görme engelli Yusuf

Yusuf, Boğaziçi Üniversitesinde, körler alfabesi yada ses ile GETEM kütüphanesinin üyesidir. Ya da orada telefonundan veya bilgisayarından, çok kolayca bir dergi ya da bir kitap okuyabilir, alan eğitimi için gereken evrakları ya da bilgileri alabilir, vs... Aynı zamanda, GETEM sayesinde, ses ile anlatılan filmlerin aksiyonlarını izleyebilir.

 

İşinde yükselebilmek için Üniversite eğitimini bitirmek Yusuf'un şahsi hedefidir. Belki seneye bir Erasmus yapabilecek. Zaman zaman bir başka arkadaşı ile – gören yada görmeyen - iş kurmayı düşünüyor.

 

Yusuf kalıbının içinde kendisini iyi hissetmektedir ve bir görme engellinin, engelliliğini kabul ettiği zaman yaşamında başarılı olabileceğini herkese göstermek için güzel bir örnektir.

 

Karanlıkta diyalog, Gayrettepe metro durağında http://www.dialogistanbul.com/

Biletler Biletix veya yerinde alınır

Ziyaret saatleri hergün 9.30'tan 20'ye kadar

Cumartesi ve pazar günleri, saat 14, 16 et 18'deki seansları ingilizce turlarıdır.

 

Burası tıklayarak, fransızca versiyonu okuyabilirsiniz.

Partager cet article
Repost0

commentaires