Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
11 août 2016 4 11 /08 /août /2016 15:41

 

Aşk”, Elif Şafak'ın kitabını okumayı üçüncü defa bitirdim ; bugüne kadar beni en çok etkileyen bu kitap hakkında vakit kıtlığı ya da belki zamanı olmadığından makale yapmadım...

 

Nereden başlamalı ? Bu aşk ilahisi üzerine o kadar çok söylenecek şeyler var ki !...

Aşk, Elif Şafak'ın kitabı

İki buluşma, birisi halk tarafından bilinen, 31 Ekim 1244 Mevlâna Cellaledin Rumi’nin aynası Şems’i Tebrizi dervişi ile, hayatta sadece bir defa yapılan bir buluşma... ve bir diğeri, çağdaş, Ella, kırk yaşlarında, evli bir aile annesi rahat ve sakin yaşam ile, fazla sakin.

 

Bir yayınevi Aziz tarafından - bir sufi fotoğrafçı - yazılan “Aşk Şeriatı” romanını okumakla görevlendirir bu bayanı ki hem tamamen bilmediği bir felsefe ve bir tolerans dünyası bulacaktır ve de Aşkı... Bu başka buluşma ki yaşamda da tek bir defa rastlanan.

 

İki tutku uyandırıcı kader, çok uzak zamanlar arasında olan...

 

Aşk, Elif Şafak'ın kitabı

Hayat dersleri sayfaları ve bölümlerini birbirini izler, bir tarafta Konya'da ki orada Mevlâna ve Şems sonunda buluşurlar ve göçebe derviş aynaya, aylarca, onun bilgilerini ve bilgelik, acıma, sabır ve ego’nun terkedilişini, hiç kuşkusuz hepimiz için en zor olan şeyi, devreder.

 

Şems'İ Tebrizi 19. kural : Başkalarından saygı,ilgi ya da sevgi bekliyorsan önce sırasıyla kendine borçlusun bunları. Kendini sevmeyen birinin sevilmesi mümkün değildir. Sen kendini sevdiğin halde dünya sana diken yolladı mı, sevin. Yakında gül yollayacak demektir.

Elif Şafak, mart 2015 yılında, İstanbul Fransız Kültür Enstitüsünde

Elif Şafak, mart 2015 yılında, İstanbul Fransız Kültür Enstitüsünde

Bu hayat dilimi ve var olan sevilen varlığın kaybı, Mevlâna'yı mistik bir şair, bir aşk yazarı, en büyük bir düşünür ve bilge biri haline dönüştürür...

 

Ella'ya gelince, Aziz ile buluşması, onu öncelikle yazdığı kitabının yaprakları arasında, sonra elektronik iletişimle onunla gerçekten tanışmadan önce, bu kadını hayatını değiştirmeye itecek ve içinde Aşk'a kapısını ardına kadar açan başka bir kişiyi keşfetmeye getirecektir.

Aşk, Elif Şafak'ın kitabı

Şems'İ Tebrizi 38. kural : Yaşadığım hayatı değiştirmeye, kendimi dönüştürmeye hazır mıyım ? Diye sormak için hiçbir zaman geç değil. Kaç yaşında olursak olalım, başımızdan ne geçmiş olursa olsun, tamamen yenilenmek mümkün.Tek bir gün bile öncekinin tıpatıp tekrarıysa,yazık !Her an her nefeste yenilenmeli. Yepyeni bir yaşama doğmak için ölmeden önce ölmeli.

Aşk, Elif Şafak'ın kitabı

Hepimizin bir gün dünyaya farklı bir şekilde bakmaya imkanımız var, diğerine yeni gözlerle bakmak ve bu iki hikayesinin güçlü zamanlarını vurgulayan Şems'İ Tebrizinin 40 Aşk Kuralları’nı kabul etmeye.

 

Bu yeni yaşam şekli çağrısına duyarsız kalmak zordur, kelimelerin rezonansı, hayatın anlamı, “Aşk” kelimesine yeni bir ışık tutan bu dersten yararlanmak... Herkes yüreğini dinlemeli ve kendi hikayesine yeni bir sayfa açmalı, eğer zamanı ise.

Aşk, Elif Şafak'ın kitabı

Şems'İ Tebrizi 40. kural : Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani diye sorma!Ayrımlar ayrımları doğurur. Aşk’ın hiçbir sıfat ve tamlamaya ihtiyacı yoktur. Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır, merkezinde ya da dışındasındır, hasretinde..

 

Buraya tıklayarak, fransızca versiyonu okuyabilirsiniz.

Partager cet article

Repost 0
Published by Nathalie Istanbul - dans Sufism
commenter cet article

commentaires

Présentation

  • : Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • : On üç senedir Istanbul'daki oturan bir fransızım ve artık İstanbuluyum !
  • Contact

Recherche

Catégories

Liens