Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
24 août 2016 3 24 /08 /août /2016 06:23

 

Tam 13 yıl önce, 24 Ağustos 2003'te, Kapadokya'ya geldim Türkiye'de yerleşik olarak ilk günleri geçirmek ve Nevşehir'de ilk turistik ikametimi yaptırmak için.

 

Üçhisar ve onun kalesi

Üçhisar ve onun kalesi

O zamanlar, ülkedeki diğer şehirlerde ikamet belgesi almak İstanbul’dan daha kolaydı ve benimle gelen en eski türk - ve frankofon - Murat arkadaşım - 1998 yılından beri tanıyordum – beraberce yabancı polisine gittik başvuru için, polisler ile bir çay içmek aynı zamanda ve iki gün sonra değerli belgeyi almak için...

 

Murat, en eski türk arkadaşım

Murat, en eski türk arkadaşım

Murat’ın muhteşem oteli Taka Evi’nin terasından ,bugün de hep hayran olduğum Güvercin Vadisi ve 1985 yılında Unesco Dünya Miras Listesinde eklenmiş olan Göreme Milli Parkı manzarası var.

 

Bu yıldönümü dolasıyla, kaynaklara dönmek, burada küçük bir duraklama yapmak ve yaptığım yolu ve simit ülkesinde 13 seneden beri tüm yaşadıklarıma bir bakmaya karar verdim.

 

Üçhisar'da Taka Evinin terasından muhteşem manzarası

Üçhisar'da Taka Evinin terasından muhteşem manzarası

1998 yılında, Türkiye'ye ilk defa gelirken, hiç düşünememiştim ki bu ülke birkaç sene sonra beni kabul edecek ve bana birinci hayatımdan çok farklı bir ikinci hayat verecek.

 

Ne kadar güzel buluşmalarım oldu, İstanbul'da ve yolculuklarımda hem yerli hem de başka ülkelerde oturan türkleri, hem de fransızları, belçıkalıları, italyanları, suriyelileri, iraklıları ve tüm dünyadan gelen başka kişileri tanıdım.

 

Anadolu’da ya da Türkiye’nin Avrupa Yakası Rumeli’de ne kadar şahane yerler beni kendisine hayran etti, büyüledi, sorguya çekti, konuştu, bu dünya şehrinde bir tek olan bir çevrede , Avrupa’yı Asyaya bağlayan Boğaz ile.

 

 

Kapadokya, Türkiye'de en güzel manzaralardan biri

Kapadokya, Türkiye'de en güzel manzaralardan biri

Bu 13 yıl boyunca, ne kadar heyecan verici zamanlar ve hadiseler ve dokunaklı anlar yaşadım ki hiç bir zaman hayatımda bunları tanımayı hayal edemiyordum ve beni dönüştürmeye devam ediyorlar.

 

Bana sadece tabiiyet verdiğinden değil ama çok fazla sevdiğim bu ülkeyi tanımak ve tanıtmak için sanki 10 defa daha yaşamam gerekir.

Taka Evi Üçhisar'da, Türkiye'de benim 13 yıl yaşımı kutlamak için seçtiğimi yeri

Taka Evi Üçhisar'da, Türkiye'de benim 13 yıl yaşımı kutlamak için seçtiğimi yeri

Bu tüm buluşmalar ve keşifler, bence, sadece bir rastlantı değil ama benim buradaki kısmetim ve kaderimdirler.

 

Bu at başı giden içimde olacağını hissettiğim yarım bretzel ve yarım simit beni mutlu ediyor, bu paha biçilmez zengin çift kültür, devam ettirilmesi gereken ve iyi kullanmaya devam edeceğim kıymetli değerlerdir.

Bu sabah çok eski bir hayalımı gerçekleştirdim, bir balon uçuşu...

Bu sabah çok eski bir hayalımı gerçekleştirdim, bir balon uçuşu...

Türkiye’de yerleşme kararımı verirken bu maceraya, başlangıçta çok sayıda olmayan inananlara ve o zamandan beri günlük hayatımda tüm olanlara, bu site sayesinde tanıdığım ve aynı adı taşıyan FB grubumdan üyelere, bana verdikleri her şey, tüm paylaşımlar, arkadaşlık bağları ve bazen ardından gerçek buluşmalar için sonsuz teşekkür ederim.

 

Simit ülkesinde geçirdiğim bu 13 yılda, yüzlerce sayfa ya da bir veya birkaç kitap oluşturabilmek için yazabileceğim çok malzemelerim var.

 

Buraya tıklayarak, fransızca versiyonu okuyabilirsiniz.

 

http://www.takaev.com/

Partager cet article
Repost0

commentaires