Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
11 septembre 2020 5 11 /09 /septembre /2020 03:25

 

Geçen perşembe günü, sabahın erken bir saatinde Orhan Veli Kanık’ın söylediği gibi “İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı” diyordum.

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı....

 

Cihangir’de geçen 9 senenin ardından, son 8 senedir yaşamakta olduğum Feriköy’de oturduğum binanın yanında parktaki ağaçların üzerinde, güler yüzlü bir martı gürültülü kahkahalar atarken, bana arkadaşlık eden kumrular neşe ile cıvıldıyordu. Mahallenin kedileri ise hala uyumakta.

 

8000 senelik tarihi kalıntıları, hiç durmadan çoğalan ruhsuz gökdelenleri ile yeni görüntüsü  ve o müthiş sabrı ile coşkulu İstanbul gerçekten tek ve unutulmaz. Aynı zamanda, harika zamanlar geçirdiğim Rumeli Feneri gibi ayrılması zor ve saklı köşeler de barındırmakta.

Rumeli Feneri, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz tarafında ağzındaki balıkçı köyü

 

Ölçüsüz bir zenginlik ve yoğunlukta hayatımın ikinci evresini yaşadığım 17 yıl boyunca, her yaş ve ortamdan, çeşitli farklı kök, kültür, inanç ve milletten gelen insanların hepsinin simalarının, 15,5 milyon kişinin yaşadığı bu kocaman alana yayılmış olan şehirde olduğu gibi benim kalbimde ve anılarımda da yerleri var.

 

Son iki yıldır, yaşantımın İstanbul’da sona  ermiyeceğinden emindim. Bundan, artık Boğazın üzerinde ki üç köprünün altından akan sular ve zamanla daha da emin oldum.

 

Ege kıyılarında, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti ve - yalnızca - 4,3 milyon kişinin yaşadığı, aradaki farkın kusuruna bakmayın… ve İstanbul’dan sonra 2. büyük limanı olan İzmir’e taşınmayı seçtim.

İzmir, Konak meydanı

 

Geçen perşembe günü başlayan hayatın bu döneminde, daha dingin ve yumuşak bir yaşam tarzından esinlendim. daha az gürültülü ve trafik sorununun daha az olduğu...

 

İzmir, Kültür Park

 

İzmir bana uzun zamandır göz kırmakta idi ve her ziyaretimde, bana çoğu tanınmamış olan yeni tarihi alanları, saklı güzellikleri ve tarihi İzmir şehrinde kapalı kapıların ardında yaşayan İzmirli’leri keşfetmeme fırsat sunuyordu. 

 

Ege bölgesinin güzelliği ve tarihi değerleri de adım atmama ve bu kararı almama vesile oldular.

Bouleuterion'dan görünen agoranın bulunduğu Teos'un muhteşem bölgesi İzmir'den arabayla 1 saat

 

Seni unutamam İstanbul ve 17 sene boyunca, her yönü ile bana sundukların için tüm kalbimle sana teşekkür ederim. İzmir’e vardım ve çok memnunum!

 

Çok sevdiğim Türkiye’yi beraberce keşfetmeğe devam ederken, yakında görüşmek üzere!

 

Buraya tıklayarak, fransızca versiyonu izleyebilirsiniz.

Partager cet article
Repost0

commentaires