Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
12 novembre 2012 1 12 /11 /novembre /2012 11:17

 

 

Bu yağmurlu cumartesi gününde, küçükler ve büyükler Türkiye’nin renklerini gururla çekerek, İstanbul'da Dolmabahçe kapıların önünde acele eder, Mustafa Kemal Atatürk'ün 10 Kasım 1938 yılında son nefesini verdiği yerde, Cumhuriyetin kurucu, saygılarını sunmak için.

 

 

 

2 gündür internet sayfama fotoğrafları yüklemez, bir diaporama onlarla hazırladım ve buraya tıklarken , yada bu yayın okumasını devam etmeden önce, yada okuduktan sonra onları görebilirsiniz. Overblog bu problemi çözdükten sonra, fotoğrafları tabi ki ekleyeceğim.


Herkes saat 9.05'te bu özel yer içinde olmayı deniyor ne zaman ki İstiklal marşı okunmadan önce  iki dakika boyunca siren uluyor.

 

Tüm Türkiye, bir kez daha, hayatını Cumhuriyetçi değerlerle bir Ülke olması ve radikal bir şekilde yirmi senede dönüştürmek için hayatını adayan insan için birleşti. Bu çok özel anı yeniden yaşamayı  öneriyorum buraya tıklayarak.


Kırmızı ve beyaz karanfil, bayraklar ve flâmalar donanımlı olunca, düğme iliğine takılmış bir roset ile yüzü bazen Atatürk'ün maskesi ile kaplandı, herkes Boğaz'a giden ağır kapılardan birine ilerliyor, Türk ulusun babasını selamlamak için.


Geniş pembe salonu geçtikten ve büyük adamın eski bürosuna baktıktan sonra, bir süre durmak gerekiyor Atatürk’ün yaşamı söndüğü odaya  girmeden önce.


Gerçekten, her yarım saat ya da her saat başı neye göre belirlendiğini açıkça bilmiyorum nöbet değiştirme zamanıdır. Buraya tıklayarak bu heyecan verici ve duygusal anı görebilir ve dinleyebilirsiniz.


Polis sorumlusu iki görevlisinin tüm detayları kontrol ettiği sırada, kalabalık yavaş yavaş ilerliyor ve binlerce çiçek bulunan yatağın ve kanepe’nin önünde sadece birkaç saniye durabiliyor.


Birkaç televizyon kanalı burada direkt canlı röportaj yapabilmek için dışarıda peron üzerinde veya Atatürk’ün odasındadır.


Basın mensupları kibarca eşyalarını toplamaya davet edildi, bazı karanfil’ler yere düşüyor ve gün boyunca kuşkusuz artacak, Dolmabahçe sarayında bugün 15 - 20 000 kişi çıvarında bu özel ve benzersiz gün için buluşuyor.


Gitmeden önce, neden bütün Türklerin babası’nın bir hatırasını eve götürmüyoruz ? Seçim eksik değil ve bütün cüzdanlar için...

 

Türkiye'de cumartesi günü okulların kapalı olmasına rağmen, çok sınıf İstanbul’un dört köşesinden geldi...


... ve aynı zamanda tarihi olan bir yeri  ziyaret etmenin fırsatıdır …

 

... ve bu kuvettli zaman el ele yaşamak, yaş ne olursa olsun...

 

... ve bambaşka bir yerde sinıf fotoğrafı için poz vermek...

 


 

Partager cet article

Repost 0
Published by Nathalie Istanbul - dans Günlük yaşam
commenter cet article

commentaires

Présentation

  • : Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • : On üç senedir Istanbul'daki oturan bir fransızım ve artık İstanbuluyum !
  • Contact

Recherche

Catégories

Liens