Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
13 janvier 2015 2 13 /01 /janvier /2015 04:47

 

 

Daha gecen salı günü İstanbul Sultanahmet’te bir kadının bombalı bir saldırısından sonra bir polis öldü, Paris'i kapkara bir hadise bekliyordu, Türkiye çok zor kış şartlarına girmişken, Ataşehir Küçükbakkalköy’de 150'si çocuk 550 rom kişiyi bir trajedi bekliyordu gazetelerinin ilk sayfasinda yer almadan...

 

Salı sabahı saat 5'de Ataşehir'de belediyenin buldozerleri 8 yıldır kiralanan yerleşik Türk romlara ait 65 evi yıkmaya başladı. Kıralar 7 yıl boyunca hep ödendi, sadece son sene ödenmedi.

 

  2014 7867 copy ok

                           6 ocak 2015'e kadar burası 550 Roman yaşamışlar Ataşehir'de

 

Bu bölgeye yerleşmeden önce bu Romanlar Ataşehirin başka bir nezih mahallesinde, evlerde oturuyorlardı. Ama orası da yıkıldı belediyenin yenilenme projesi adına

 

  2014 7815 copy ok

                                     65 evler yıkılmış 6 ocak 2015'te Ataşehir'de

 

Bu aileler burada sayılı günler kalmak zorunda olacaklarını ve kaderleri Sulukuledeki akrabalarıyla aynı olacağını biliyorlardı.Tarihi yarımadada bulunan bu bin yıllık çingene mahallesi Sulukule 2007 ve 2009 yıllar arasında meşhur olmuştu.

 

  2014 7824 copy ok

                                "Temizlik operasyonu" Ataşehir'de ocak 2015 başında

 

« Temizlik operasyonu » sonunda çok dramatik ve tamamen insanlık dışı şartlarda gerçekleşti.

 

Bu sorun özel mahkemelerin yetkisi altında normalde. Sözde bu yapılar özel şahıslar tarafından inşa edildi. Bir şirket Romların oturduğu ve kiraladığı alanı kapsayan rezidanskonutlara ait bir proje hazırladı bir yıl önce.

 

   2014 7832 copy ok

                            Ataşehir İstanbul'da, Sulukule gibi meşhur olacak...

 

Hiç bir resmi evrak ilgili kişilere sunulmadı kamulaştırma kararı varsa eğer. Yasalar bir kararın yürürlüğe girmesi için bir görevlinin resmi bir yazıyla ailelere bildirmesini şart koşuyor ve konu olan yerleri boşaltmaları için kanuni süresi maksimum 30 gündür.

 

Sonraki aşamada görevli ailelere zorunlu çıkartma ve evlerin yıkılma emrini veriyor. Zabıta 15 Aralık 2014'te geldi ve 5 Ocak 2015'te, yani 20 gün sonra, 65 aileye evlerin yıkılacağını bu sebepten dolayı evlerini terk etmelerini ve yeni evlere yerleşmelerini bildirdi.

 

   2014 7810 copy ok

                          Ataşehir'de 550 Roman evleri yıkılmış 6 ocak 2015 yılında

 

Romansanız ev kiralamanız neredeyse imkânsız. Bu yüzden Anadolu Yakası Romanları Yaşatma ve Kalkındırma Derneğinin Başkanı Nebahat Bilgiç onları sosyal evlere yerleştirmek için idarey'e verdi bir dilekçe ama sonuç alınamadı.

 

  IMGP7734 copy Nebahat Bilgiç ok

Anadolu Yakası Romanları Yaşatma ve Kalkındırma Derneğinin Başkanı Nebahat Bilgiç, foto kredisi Hervé Porcher

 

Romanlar yıkılma kararına karşı gelmiyor onlar sadece en soğuk zamana denk gelmesi ve yardımsız bırakılmalarını reddediyor. 3 gece ve 4 gün boyunca dışarda sıfırın altında karda kalmak zorunda kaldılar.

 

  2014 20150110 102403 copy ok

                           Burası, Ataşehir'de 6 ocak 2015'e kadar 550 Roman oturdular

 

8 Ocak’ta perşembe Ataşehir'de Kaymakamlık onları bir spor salonuna yerleştirmeye karar vermişken, yatak ve battaniye bulunamadığından bu geçici kararı iptal etmek zorunda kaldı… ve bu adamlar, kadınlar, yaslılar ve çocuklar üçüncü bir gece evlerin yıkıntıları arasında geçirdiler.

 

Sonunda 9 Ocak cuma günü, tekrar yerleşmeleri için Nebahat Bilgiç’in kararlılığı sayesinde Kaymakamlık 65 aileye 2000 TL verdi ve bir sene boyunca her ay 500 TL yardım verileceğine söz verdi. Yalnız yönetim yazılı bir kanıt veremedi şu an sadece bir söz.

 

  2014 7876 copy ok

                             Nebahaç Bilgiç, Ataşehir'de roman hak için savaşıyor

 

Bugün 15 aile her şeylerini kaybettiler, her şeyleri yıkım altında kaldı. Çocukların çantaları, insanların kıyafetleri, eşyaları, yaşamak için hiç bir şeyleri yok. Diğer 50 ailenin mülklerin büyük bir kısmı duruyor.

 

  2014 7818 copy ok

            Sol tarafta, bir bataniyede genç bir rom yatıyor köpeğin yanında... Burası Ataşehir

 

Bu dosyada insan halkları çiğnendi... Yerlerini boşaltmak için Maksimum 30 günlük süresi verilmedi, sadece 20 gün. Yeni konutlara yerleştirmeler ve sosyal yardımlar son tarihten önce yapılması gerekiyordu.

 

Geçen cuma günü ailelerin % 10’u tanıdıklar yardımıyla Ataşehir'de boş evlere yerleşti.

 

  2014 7830 copy ok

                          Unutulmuş bir oyun Ataşehir eski Roman evlerin yerinde

 

  IMGP7690 copy ok

                   Kalan mallar arayan bir kişi Ataşehir'de - foto kredisi Hervé Porcher

 

Diğerler şu anda akrabalarında sığındılar. Ancak 10 kişi aynı çatı altında yaşamak yerine, onlar beraber 20 kişi olarak kalıyor umutla en kısa süre boyunca...

 

Fransa'da 15 Kasım – 15 Mart arasında kanunda kimse çıkartamaz ama böyle bir kanun Türkiye’de yok, henüz yok... Ama Türk idarenin şartlarına göre, kimse kışın dışarda yaşamaz.

 

 2014 7833 copy ok

     Ataşehir, İstanbul Anadolu tarafta, burası 6 ocak 2015'e kadar 65 Roman aileler yaşadılar

 

Özel telefon numaraları var, İstanbul için mesela. Telefon açıp orda vatandaşlar evsiz kişiler olduğu belirtilir ve onlar özel hazırlanan spor salonlarına götürülür. İstanbul anteni ile tarafımızdan temasa geçildi. Tek olanlar için araya girer ama öyle toplu için bize 155, imdat polisi servisi gönderdi...

 

Yerlerin sahipleri, gelecek konut inşaat şirketi ve hem belediye hem de kaymakamlık insanları düşünmediler, tabii kültürü farklı, ama öncelikle İnsan olarak minimum saygı ve görüş gerektirirdi.

 

  2014 7887 copy Deux femmes roms d'Ataşehir

                                         Ataşehir'de evsiz kalan Roman bayanlar

 

Birkaç gün bu operasyon ertelenebilirdi ve gerekiyordu, gereken hazırlık yapmak için, insan haklarına ters düşmemek adına.

 

  2014 7862 copy ok

 Anadolu Yakası Romanları Yaşatma ve Kalkındırma Derneğinin Başkanı Nebahat Bilgiç, Ataşehir'de trajedi yerde

 

Deprem olunca ya da Suriyeli ve Iraklı mülteci yoğun akışta, Türkiye her zaman Kızılay, IHH, sosyal hizmetleri ve diğerler ile çok acele yardım organize edildi. Ama Ataşehir romanları için, nerede kök, soy ve kültürün ayırım yapmadan en fakirleri kaldılar ?

 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğini(UNHCR) başında olan Antonio Guterres göre, 1,6 milyondan fazla mülteci kabul eden Türkiye « insanlıkla ilgili yardımda güçlüdür ». Ama belki İstanbul merkezinde şu andaki olayı öğrenirse, şaşırır hatta şoke olur...

 

  2014-7841-copy.jpg

                    Ataşehir İstanbul'da, Roman eski evlerinin yeri

 

Aşağıda 4 gün önce başlatılan İstanbul Valilik'e “bu aileler sokakta kalmasın” imza kampanyası imzalamak isterseniz sonraki link'e tıklayıp ve sağ tarafta « PREMIERE VISITE » altında, isminiz ve soyadınız (nom complet), altında mail adresinizi (Email), Turquie yada başka ülkedeyseniz (pays) seçin, yanında postal kodu (Code Postal) ve aşağıdaki pembe olan karesi « signer » tıklayın, o kadar.

 

https://secure.avaaz.org/fr/petition/SAYIN_VASIP_SAHIN_ISTANBUL_VALISI_M_VASIP_SAHIN_GOUVERNOR_OF_ISTANBUL_Atasehir_550_romlar_sokakta_kalmazsin_550_Rom_of_A/?dkaGPab&pv=0

 

IMGP7676-copy-copie-1.jpg

           Eski bir Romanın evinin kalıntısı Ataşehir, İstanbul - Foto kredisi Hervé Porcher

 

Bu aileler için en acil ihtiyaçlar :

 

- Türk ve Avrupalı cömertliğe başvurmak, hem yeni yerleşim bulmak hem de ilk gereklik malları almak için (yemek, giysiler, yataklar, okul malzemeleri çocuklar için, möbleler, beyaz eşya,...)

 

- İnsanı haklarına hassas avukat bulmak hem ulusal hem de uluslararası hak esirgemek için

 

  IMGP7727 copy ok

           Roman evlerinin yerinde kalan bir koltuk, Ataşehir'de - Foto kredisi Hervé Porcher

 

Özel bir mail adresi romanatasehir@gmail.com (Türkçe, Fransızca et İngilizce) ve bir Facebook sayfası https://www.facebook.com/pages/Aide-aux-Roms-dAta%C5%9Fehir-Ata%C5%9Fehir-Romanlara-yard%C4%B1m-kampanyas%C4%B1/344938572360761 açıldı tüm yardımlar için. Üstteki dernek bugün para yardımları için bir banka hesabi açacak.

 

  IMGP7711 copy

                   Romanlardan kalan eşyalar Ataşehir'de - foto krediler Hervé Porcher

 

  IMGP7709 copy

 

Burası tıklayarak, bu yayının fransızca versiyonu okuyabilirsiniz.


 

Sulukule olayları için fransızca bir makale okuyabilirsiniz sonraki linke tıklayarak http://www.dubretzelausimit.com/article-30222402.html

 


 

 


Partager cet article
Repost0

commentaires