Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
16 novembre 2011 3 16 /11 /novembre /2011 16:57

 

Birkaç hafta önce, İstanbul'un Anadolu yakasında otobüste Boğaza doğru ilerlerken Adem ile karşılaştım.


Bu neşeli genç adamla konuşurken İstanbul’daki engelliler hakkında daha fazla bilgi edinmek arzusu ile onunla birkaç saat paylaşma isteği duydum. Ve ekim ayının bir cumartesi sabahı, 25 yıldır ailesi ile yaşadığı Rumeli Hisarı yakınlarında buluştuk.  

 

  IMG 9692 copy

                             Adem, çok sevdiğini çay bahçesinde Boğazın kenarında


Aslen Karslı olan Adem askerlik döneminden sonra terzilik yapmış aynı zamanda da deri paltolar toplamış. Hayatı 22 yaşında değişir...  yaşlı bir amcasına yardımcı olurken balkondan düşer ve omur ilik zedelenmesiyle felç olur.


Altı aya yakın bir süreyi Haydarpaşa hastanesinde geçirir. Daha sonra bir başka rehabilitasyon merkezinde aynı süreye yakın tedavisi devam eder. 10 sene öncesine kadar Adem ile buluşmamız imkansızdı çünkü genç adamın hayatı değişmişti ve evden çıkamaz olmuştu.  


1 temmuz 2005 tarihinden itibaren özürlülerin ve özürlü ailelerinin’e destek kanunlar yürürlüğe girdiği tarihten bu yana, gündelik hayatını olumlu yönde değişmeye ve kolaylaşmaya başlamıştır. İstanbul başta olmak üzere, Hükümet bu alanda çok çabalar sarf etmiştir.


Belediyeler, kapı kapı dolaşıp nüfus sayımı sırasında özürlüleri tespit etti. Sonuç oldukça anlamlıydı ; yaklaşık 500.00 kişi, bu da  istanbul’un nüfusunun % 3.5 kadar kapsıyordu...

 

                    IMG 9681 copy

            Elektrikli bir tekerlekli sandalye özürlünün daha otonom olması için oldukça önemlidir.


20‘ye yakın merkez şehrin dört bir yanında çeşitli hizmetler vermeye başladı. Bu merkezlerin  ekiplerinden ücretsiz olarak yararlanmak için 153 ‘ü aramak yeterli... ama talep oldukça çok...


Adem’i istediği zaman, onu hastaneye, sinemaya, dua etmek için camiye veya istediği saatte eve götürecek bir özürlü arabası ve bir de yardımcısı var. 


Doktor ve hastabakıcılar evde gerekli yaşam kalitesini (WC, elektrik kapsami ...gibi) ve gereken tedaviyi sağlayabiliyorlar.


Sosyal Güvencelerine sahip olmayan özürlüler için yeşil kart ile tüm sosyal hizmetlerden, İlaç temininden ameliyata ;  tekerlekli sandalyeden, tedaviler vs... kadar yararlanabiliyorlar.

 

                  IMG 9678 copy

                                          Adem, her zaman güler yüzlü


Ayrıca Türk devleti özürlüye ve özürlüye bakmakta olan kişiye ; Adem’in bu konumda olduğu gibi, annesine, bir ödenek ayırmakta. Bu ödenek ayda yaklaşık 1.000 TL’yi bulmaktadır.


Özürlü bir öğrencinin veya özürlü bir anne babaya sahip olan bir öğrencinin okul harcamaları da  devlet tarafından  karşılanmaktadır.


İstanbul’da Marmara denizi kıyısı olan Florya’da özellikle özürlü kişileri ve ailelerini misafir eden bir tatil köyü bulunmaktadır.


Kendi başına seyahat edebilen özürlüler gemilerde, metrolarda, trenlerde, yeni otobüslerde ve metrobüslerde kendilerine ayrılmış olan özel bölümlerden yararlanabiliyorlar.

 

                  IMG 6394 copy

                                  Otobüste inerken, ilk buluşmamızı günü


Özürlüler belediyelere ait ulaşım taşıtlarında bir kuruş ücret ödememekle beraber hava ulaşımında da % 40 oranında bir indirime sahipler. Sinemalar da genelde ücretsiz veya % 50 indirimli.


Türkiye nüfusunda 8.5 milyonu bulan özürlüler için birçok dernek ülkenin dört bir yanındaki belediyelerle el ele çalışmaktadır ; kültürel ve sportif birçok organizasyonlar düzenlemektedir.


Türkiye’de yasama gereğince 100 kişi üzeri işçi çalıştıran kamu sektöründe % 7 özel sektörde de % 4 oranında özürlü çalıştırmak zorunluluğu bulunmaktadır.


Adem’e göre bugün çevresindeki kişilerin, komşularının bakışları geçmişe nazaran daha farklı. O toplum içinde yer edinmenin kolay olmadığını zamana ihtiyaç olduğunu anlatan en güzel örnek.


Sonuç olarak Adem için şu an herşey yolunda ve hayatını herkes gibi yaşamaktadır ; aktif ve özgürce... Bugün Adem rahatça dolaşır, alışverişini yapar, buluştuğumuz kahvede çayını içer, camiye gidip duasını eder...  bakışlar artık farklı olduğu için değil ; ona sadece insan olduğu için bakılıyor...

 

                   IMG 9689 copy

                 

Adem her sabah yeniden yürüyebilme arzusuyla uyanıyor. Bunun içinde bütün imkanlarını zorluyor. Yaklaşık üç ay evvel yeniden yürüyebilmek umuduyla Sabancı Baltalimanı hastanesinde ameliyet oldu ; kanamadan dolayı iki bacağını aynı zamanda ameliyat ettiremedi ama gelecek haftalarda tekrar deneyecek.


Yakında Beykoz’da bir ev inşaat ettirmeye başlayacak ; evde veya dışarda daha otonom olabilmek daha rahat çalışabilmek için. Belki birçok kez teklif edilen bir çağrı merkezinde ya da bir bankada karşımıza çıkacak Adem...


Adem’le geçirdiğim birkaç saat çok özeldi... Pırıl pırıl alaycı gülüşü, çevresindeki güzelliklere duyduğu hayranlık, merak ve iyimserlik inanılmaz... "Hayatı olduğu gibi yaşamalı ; hayat güzel, özgür ve mutluyum" diyor Adem.


Aynı zamanda Adem çantamı taşımamda yardımcı olan gerçek bir centilmen...

 

Buraya tıklayarak, yayınım fransızca versiyonu okuyabilirsiniz.

 

 


Partager cet article
Repost0

commentaires