Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
6 décembre 2013 5 06 /12 /décembre /2013 04:59

  

Her Mevlevi’nin veya onlarla ilgilenen kişilerin kitaplığında bulunması gereken bir kitap var ise o da “bir mevlevi’nin hayatı’ adlı kitaptır.


Alberto Fabio Ambrosio tarafından yazılmış ve CNRS’in yaynladığı bu kitap 17. yuzyıldaki Mevlevilerin ayin ve Doktrini  ile ilgili.

 

                                        bir-mevlevinin-hayati-2.jpg

                                 "Bir Mevlevinin Hayatı" Alberto Fabio Ambrosio'dan

 

İtalyan asıllı Dominik Rahibi 10 yıldır Istanbul’da yaşıyor. Osmanlı zamanındaki Mistik Islam tarihinde uzman, birkaç dilde birkaç kitap yayınladı ( Fransızca, Italyanca, Türkçe).


Bahsedilen konu tez konusuydu ancak bence bu kitap sadece bilimsel ve “sıkıcı“ değil ama herkesin okuyabileceği bir kitap 

 

    AOUT-2012 6533 copy

Aralık 2011’de Konya’da Sultan Veled sempozyumunda Alberto Fabio Ambrosio‘nun konuşması


Mevlevilerin tarihi Osmanlı İmparatorluğuna bağlı kültürel, politik ve sosyal acıdan ele alınmakta olduğunu öğreniyoruz. O dönemde her tarafta Mevlevi bulmak mümkün, Bagdad’dan Kahire, Pecs’den Arap yarımadasına kadar.


Mevleviye ve Osman hanedanı büyüklük, gerileme konusunda aynı talihi tanıdı: şöhretten sonra bölünmesi ve yayılmadan hemen sonra yok oluşu ile benzer tarafları var. Tekrar varoluşu dinsel evrimden çok geçmişi yaşatma için.


Aslında Mevlevi ruhu en bilinen yönü ile sema, kutsal dans ve felsefesi ile tekrar dirildi bugünlere kadar gelebilmek için. Artık insanlar idealist gözükebilen düşüncelere bağlanmayı daha çok ihtiyaç duyuyor, bu aslında iyi niyetli insanlar arasında o kadar zor değil.


300 sayfalık tez sırasında, okuyucu önce Mevleviliğin Istanbul’da  politik ve coğrafi  ortamında hikayesine odaklanıyor. İstanbul o zaman Osmanlı devletinin başkentiydi.

                     Photo 18

                           Yenikapı mevlevihanesinde sema


Ağustos 1650 ile Ağustos 1651 arası, bir kanun – ferman- sufi tekkelerin yıkılmasına karar veriyor. Kadizadeli’lerin partisi, o zamanların vaizleri, eylül 1656’da bütün tekkelerin yıkılmasına karar veriyor fakat bu Sultan tarafından reddediliyor.


Sonuç olarak, dervişler için 1666 yılı kara bir yıl oluyor. Sultan sema yapılmasını yasaklama kararı aldığında, bu karar sonraki sene de devam ediyor ve bu Osmanlının sufizme karşı ilk kararı oluyor.


Dervişlerin uygulamaları, sigara içmek, kahve içmek veya kahvehaneye gitmek gibi şeylerle bir tutuluyor, yani toplumu rahatsız eden hareketler olarak görülüyor.

 

                        Photo 27

                    Yenikapı mevlevihanesinde bir derviş 


Sufilere, Anadolu halkına ve de filozoflara karşı Müslüman dinini resmi olarak temsil eden Ulemaların sosyo-politik sorunları sufi uygulamaları çatışmanın içine çekiyor.


Sayısız köktendinci şahıslar (fanatik dememek için) o zamanın Müslüman hayatını etkiler, ama bir de 21 yıl boyunca Galata tekkesinin Şeyh Mevlevisi olan Ismail Ankaravi, (1631’da ölen) gibi sufiler vardır.


Şeyh Mevlevi Minhâcü'l-fukarâ adlı devasa bir yapıtın yazarı; bu kitapta dervişlerin günlük hayatları, sufi öğretimi ve tasavvufi antropolojisi, Mevlevi semaların hikâyesi, hem tarihi açıdan hem öğretisel açıdan anlatılmış konulardır.


                         Photo 6

   Mevlevi sheik Nail Kesova Galata mevlevihanesinde farklı din adamlarıyla, ağustos 2011'te


Kitabın iki ana teması, tarih ve antropoloji, Osmanlı İmparatorluğunun hareketli döneminin dini çevresini tanımaya ve anlamaya olanak sağlıyor. Başlangıçtan itibaren sufizm bazı eleştirilere maruz kalmış olsa bile, Osmanlı yöneticileri XVI. asrın sonuna kadar ve XVII. asır boyunca çok geniş bir şekilde sufi görüşünü paylaştılar.


Alberto Fabio Ambrosio’nun kitabının Fransızca versiyonu İstanbul Fransız Konsolosluğu girişindeki EFY’de bulunuyor; sipariş verilebilir veya Amazone’dan internet üzerinden alınabilir.


Türkçe versiyonu "Bir Mevlevinin Hayatı’ Alternatif yayınlarında çıktı ve tüm iyi kitapçılarda bulunur.


“Bir Mevlevi’nin Hayatı” yakında İtalyanca, İngilizce ve Arapca’da olacak. Mevlâna'nın dili olan farsçada ne zaman olur ?

 

Buraya tıklayarak fransızca versiyonu okuyabilirsiniz.

 

 

Partager cet article
Repost0

commentaires