Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
10 octobre 2013 4 10 /10 /octobre /2013 15:18

 

 

Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde, 23 eylül 2013 sabahı, uzun süren hastalığı sonunda vefat eden Başepiskopos Şahan Sıvacıyan için 1 ekim 2013 tarihinde Üsküdar Surp Haç ermeni kilisesin’de cenaze töreni düzenlenmiştir.

 

  AOUT-2012 0724 copy

                        Ermeni başepiskopos Şahan Sıvacıyan cenazı töreni

 

   AOUT-2012 0810 copy

 

Şahan Sıvacıyan, Ermeni Kilisesi’ne 60 yıl hizmet eden, Kudüs Ermeni Patrikliği ruhbanı olarak Yafa ve Hayfa’daki Ermeni cemaatlerinin eski ruhani görevlisiydi. Üsküdar’daki Surp Haç Lisesi’nin eski gözetmeni, Ruhani Meclis’in eski başkanı ve Patrik Vekili, eğitimci, kiliselerimizin vaizi ve İstanbul Ermeni Kilisesi’nin en kıdemli din görevlisiydi.

 

  AOUT-2012 0804 copy


Üç saatten fazla Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın yönettiği törene Patriklik ruhbanları, diyakozlar ve muganniler katıldı.

 

  AOUT-2012 0819 copy

 

  AOUT-2012 0829 copy

 

 

Merhum, resmi giysileri giydirilmiş, üzerinde Asa’yı ve İncil’i konulmuş ve elinde sarılmış bir kâğıtta,  İncil’den alınmış bu ayeti yazılmaktaydı: “Ben Baba'dan geldim, şimdi dünyayı bırakıp Baba'ya dönüyorum” - Yuh. 16.28.

 

 AOUT-2012 1121 copy

 

Bu törende çok sayıda din adamları bulunmaktaydı : Türkiye Ermeni Kilisesi'nin tüm ruhanileri, Ukrayna Ermeni kilisenin Başepiskopos Krikoris Bünyatyan, Surp Badarak’ı Almanya Ermeni kilise Başepiskopos ve Surp Haç Tıbrevank mezunlarından Karekin Bekçiyan sundu. Bulgaristan Ermeni kilise Üstrahip Apkar Hovagimyan, ABD Doğu Bölgesi din görevlisi ve Kudüs Ermeni Patrikliği ruhbanı Başrahip Vazgen Karayan, Belçikadan Peder Armen Melkonyan da bu töreni katıldılar.

 

Rum Patriği Kadasetli Bartholomeos Hazretleri’ni temsilen Metropolit Konstantin ve Metropolit İrineos, Süryani Kadim Patrik Vekili Mor Filüksinos Yusuf Çetin, Ermeni Katolik Başepiskopos yardımcısı Episkopos Kevork Khazumyan, Mıhitaryan Rahipler Topluluğu’ndan Başrahip Hagopos Çopuryan, Latin Cemaati Papalık Vekili Mons. Louis Pelatre’ı temsilen Peder Lorenzo Piretto, Keldani Patrik Vekili Mons. Fransua Yakan, Türkiye Musevi cemaati Hahambaşısı Rav İshak Haleva ve Hahambaşılık özel kalem müdürü Yusuf Altıntaş, Müslüman cemaati temsilcileri.

 

                 AOUT-2012 0925 copy

                      Mons. Kevork Khazumyan, ermeni katolik Episkopos

 

Kutsama törende, tabut sunağa doğru yakınlaştırıldı, sonra, dünyaya, kiliseye ve halka vedalaşmak için birkaç kez döndürüldü.

 

                 AOUT-2012 0903 copy


Koronun ve ruhbanların duygulu ilahileri bu törene çok özel bir anlam kattı ve hüzünlü bir halk kitlesi vardı. Surp Badarak ilahileri Harutyun Edvin Galibyan yönetiminde, İstanbul’daki kilise korolar üyeleri tarafından seslendirildi.


Bir video, buraya tıklayarak, izleyebilirsiniz.

 

 

  AOUT-2012 0917 copy

 

                       AOUT-2012 1066 copy

 

Surp Badarak esnasında, Müteveffa Başepiskopos Şahan Sıvacıyan’ın Son Takdisi’ni gerçekleştiren Başepiskopos Aram Ateşyan, “Ben Baba’dan geldim. Şimdi dünyayı bırakıp Baba’ya dönüyorum.” (Yuhanna 16:28) ayetini yorumladı ve Başepiskopos Şahan’ın 60 yıllık hizmetini övdü.

 

Vaazın ardından Başepiskopos Krikoris, Dünya Ermeni kilisenin Katolikosu Karekin II. Hazretleri’nin taziye mesajını okudu. Daha sonra Kilikya Ermeni kilisenin Katolikosu Aram I. Hazretleri’nin ve Kudüs Ermeni Patriği Nurhan I. Hazretleri’nin taziye mesajları okundu.

 
 AOUT-2012 1070 copy

 

Almanya Ermeni kilise Başepiskoposu Karekin Bekciyan, Ukrayna Ermeni kilise Krikoris Puniyatyan, Bulgaristan Ermeni kilise vekili Rahip Apkar Hovagimyan, A.B.D. Baş Rahip Vazken Karayan, ve Belçika Peder Armen Melkonyan, söz aldılar.

 

  AOUT-2012 0938 copy

 

Surp Haç Tıbrevank’ın eski yöneticilerinden ve öğretmenlerinden Diyakoz Ardaşes Nışanyan’ın konuşmasından sonra, Başepiskopos Şahan tarafından kâhin takdis edilen Peder Goryun Fenerciyan söz aldı ve Basepiskopos Şahan ile olan hatıralarını anlattı.

 

Daha 10 yaşındayken, arkadaşları ile birlikte, Başepiskopos Şahan’ın elini öpmek ve takdisini almak için arkasından koştuklarını ve o’nun duaları onlar için ne kadar büyük bir anlam taşıdığını vurguladı. Can yemeği, söylenen “Rabb’in Duası” ile son buldu.

 

Son Takdis törenden sonra din adamları Başepiskopos Aram Ateşyan merhumu Şahan'ın tabutuna saygı ile yaklaşıp, Kutsal Müron ile mesh edilen alnını ve elini öptüler. Daha sonra Surp Haç Tıbrevank mezunları, okullarının eski gözetminin tabutu yanında saygı duruşunda bulundular.

 

 

 

                       AOUT-2012 0866 copy

      Başepiskopos Aram Ateşyan merhum Şahan Kutsal Müron ile mesh edilen alnını ve elini öptü.

 

  AOUT-2012 0940 copy

 

 

Surp Badarak’ın sonunda, Başepiskopos Şahan’ın tabutu, Episkopos Sahak Maşalıyan riyasetinde yapılan törenle ilahiler, Kutsal Kitap okumaları ve dualar eşliğinde çıkarıldı.

 

Törende hazır bulunanlar gözleri yaşlı bir şekilde din adamlarının söyledikleri dualara de iştirak ettiler.

 

  AOUT-2012 1019 copy

 

Başka bir video buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Tabut Üsküdar Surp Haç Mezarlığı‘ndaki aile kabristanına götürülerek Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın riyaset ettiği ayinle toprağa verildi.

 

                   AOUT-2012 2711 copy
                           Şahan Sıvacıyan, 6 ocak 2013, Noel gününde...

 

 

Ruhu sad olsun !

 

Fransızca versiyonu burası.


 


Partager cet article

Repost 0
Published by Nathalie Istanbul - dans Din güncelik
commenter cet article

commentaires

Présentation

  • : Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • : On üç senedir Istanbul'daki oturan bir fransızım ve artık İstanbuluyum !
  • Contact

Recherche

Catégories

Liens