Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
7 mai 2014 3 07 /05 /mai /2014 03:54

 

XXIII. Jean ve II. Jean Paul’un her ikisinin de İstanbul’a gelme fırsatları oldu, 27 nisan 2014 tarihinde şimdiki Papa François tarafından aziz olarak ilan edildiler. II. Jean-Paul 29 kasım 1979 tarihinde İstanbul’a gelmişti, diğeri ise İstanbul’da takriben 10 yıl yaşadı.


Angelo Roncalli İstanbul’a 5 ocak 1935 tarihinde Türkiye ve Yunanistan Katolik topluluğu için apolistik temsilci olarak gelmişti ve 1944 tarihine kadar kaldı.

 

                     55 juillet 1935 - Angelo Roncalli, photo Abdullah    

Angelo Roncalli temmuz 1935 yılında İstanbul'da, Italya 'da Bergama şehrindeki “Papa XXIII. Jean Vakfı“ arşivlerden


Angelo Roncalli heyet binasında ikamet etti -  Bu bina halen Vatikan Büyükelçiliği - Saint Esprit Katedralinin arkasında sakin bir sokakta bulunuyor. Bu sokağa 10 aralık 2000 tarihinden beri Şişli Belediye Encümeni tarafından oybirliği ile alınan bir karar ile  “Papa Roncalli Sokağı “ adı verilmiştir.

 

  Photo 107 copy

                    "Papa Roncalli Sokağı" İstanbul'da ve 1935-1944 arasında oturan binası


Bu tatlı dilli ve Türk halkını seven adam, 1939'da özel gazetesinde yazdığı gibi, Türk dilini öğrendi ve ona inananları 1935 yılındaki Noel'de Incil’i Türkçe okuyarak şaşırttı ki âyin o zamana kadar fransızca okunuyordu.


Türkiye’deki ikameti esnasında, devlet yetkileri ile saygılı ilişkiler içinde olmak için çabaladı. Yunanistan’a, Yunan halkına ve özellikle açlıkla yüzleşen çocuklara yardımda bulundu zira o zamanlar İkinci Dunya Savaşı sebebi ile ambargo vardı. Ayrıca, o zamanlar Alman Büyükelçisi olan Von Papen’in yardımıyla, yüzbinlerce Yahudi nin hayatının kurtarılmasına da katkıda bulundu.

 

  Consécration de Mgr Descuffi en tant qu'archevêque d'Izmi

 Mons. G. Descuffi'nin İzmir Episkoposu olarak kutsanması 20.02.1938 - Italya 'da Bergama şehrindeki “Papa XXIII. Jean Vakfı“ arşivlerden


1958 yılında Papa XXIII. Jean olarak ilân edildi, Celal Bayar o zaman Cumhurbaşkanı iken bu Türk dostunu 11 Haziran 1959 tarihinde ziyaret etti ve Vatikan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkiler kuruldu. 29 Şubat 1960 yılında ise Ankara'da Vatikan Büyükelçiliği açılması için tarihi bir karar alındı.

 

  Visite pastorale à Ankara le 11.04.1942

Çobansal resmi ziyareti-Ankara, 11 Nisan 1942, Italya 'da Bergama şehrindeki “Papa XXIII. Jean Vakfı“ arşivlerden


Papa Roncalli'nin azizler arasına katılma törenleri sırasında Istanbul’un apolistik naipliği “Papa XXIII. Jean herkesin dostu”adı altında 4 mayıs ta bir sergi düzenledi. Bu sergi, İstiklal caddesindeki Saint Antoine Kilisesinin avlusunda yer aldı ve 30 haziran’a kadar sürecektir.

 

  2014 4860 copy


  2014 4831 copy

    Şu andaki Papa XXIII. Jean hakkındakı fotoğraf sergisi Sen Antuan kilisesinin avlusunda, İstanbul'da


Bu sergide Italya 'da Bergama şehrindeki “Papa XXIII. Jean Vakfı“ arşivlerinde bulunan 60 kadar fotoğraf sergilendi, bunlar Angelo Roncalli'nin hayatını ve yaptığı işleri  anlatıyor.

 

  2014 4836 copy

                   Papa XXIII. Jean hayatını anlatan fotoğraf sergisi İstanbul'da


Türkiye Vatikan Büyükelçisi Mons. Antonio Lucibello, İstanbul havarisel vekili Mons. Louis Pelâtre, Süryani Katolik cemaatı temsilcisi Peder Orhan Çanlı, Malta Başkonsolosu Reubem Gauci ve Türkiye Katolik Episkoposlar Kurulu Basın Sözcüsü Dr Rinaldo Marmara açılış törenine katıldılar. Dr Rinaldo Marmara, Jean XXIII'nin Istanbul’da o dönemdeki hayatı ile ilgili bir konferans sundu.

 

Burası tıklayarak fransızca versiyonu okuyabilirsiniz.

 


 


Partager cet article
Repost0

commentaires