Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
21 décembre 2010 2 21 /12 /décembre /2010 06:18

   

17 aralık 2010 tarihinde, Mevlâna’nın düşüncelerine sadık ınsanlar bir araya geldi, hem Konya’da, hem Istanbul’da, hem dünyanın başka yerlerinde, 1273 yılında ölen gelmiş geçmiş en büyük mistiğin 737. ölüm yıl dönümümü anmak için.


Bu gecede düzenlenen semaların arasında, en özeli bence Eyüp’te Ümmi Sinan tekkesinde gerçeklesti. Geçmişte bu mahallede çok sayıda derviş dergahları vardı.

 

  IMG 3254 copy


İlk defa bu yer ile tanışıyordum, sıra dışı ambiyans bulunuyordu. Bu zengin ve ilginç hikaye kesinlikle yakın bir zamanda bir röportajı hak ediyor.


Onlarca ayrıcalıklı taburelerde ve kalın minderlerde sheikh Nail Kesova tarafından çok özel bağlılık olan semahanede karşılandı.

 

  IMG 3267 copy


Bu tekkede 30 eylül 1994 tarihinde Dr H.C. Celalettin Çelebinin Mevlânanın 21.torunu tarafindan atanmasindan sonra ilk semayi gerçekleştirdi.

 

                    IMG 3202 copy


Bu akşam’da Nail dede davetlilere ;  herkese, hayvan veya insan (yaratık), herhangi din ve soydan olursa olsun, Rumi’nin felsefesini, tolerans ve hoşgörülü ruhunu hatırlatıyor.

 

Ayrıca bu geceye, Istanbul’dan biri Fransız, biri Meksika'li, biri Güney Kore'li üç Fransisken rahip de katıldı… Ve tekkedeki birkaç kedi arasından bir kedi, bir süre için semahaneye girip semazenlerin postlarının üstüne yayıldı.

 

    IMG 3180 copy

Gelecekte detaylı bir röportaj yayınlamak enteresan olur, tüm törenin nasıl geliştiğini anlatmak için, bütün çıkan gücü ve anlamı daha iyi anlamak için.

 

                  IMG 3429 copy


Ama şimdi, bırakın resimler sizi bir yerlere götürsün, sufi duaların ezgisine eslik eden diğer çalgılar arasında ney ve kanun’u hayal edin. Yaptığımı video da izleyin.

 

  IMG 3320 copy


Kendi etrafında dönen semasenlerin beyaz tennuerelerinin hareketinin yarattiığı esintiyi hissedin.

 

  IMG 3301 copy

 

                   IMG 3416 copy


Ortak cosku ve tutku dolu bu törenin sonunda, Nail dede tüm katılanlara asure dağıtılacağını bildirmeden önce semalar hakkında açiklik getiriyor.

 

  IMG 3456 copy


Bu nefis tatlı genellikle Muharrem ayının 10 uncu günü, aynı zamanda aşure günüde deniliyor,  ikram ediliyor ve bir gün önceydi.


Tatlı ve ruhsallıkla beslendikten sonra, herkes başka gecelere benzemeyen bir gecenin hatırasi ile ayrıldı.


Bu yaziyi Mevlana’ya cok yakin olan ve onun yanina giden Michel’in anisina ithaf ediyorum.

 


Partager cet article

Repost 0
Published by bretzeldensimitlere.over-blog.com - dans Sufism
commenter cet article

commentaires

Présentation

  • : Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • : On üç senedir Istanbul'daki oturan bir fransızım ve artık İstanbuluyum !
  • Contact

Recherche

Catégories

Liens