Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
8 janvier 2015 4 08 /01 /janvier /2015 05:02

 

Sufizm ve müzik dünyası bir mensubuna dünden beri ağlıyor… Julien Celaleddin Weiss nihayet Şeb'i Arûs’unu tanıdı – 2 ocak 2015 saat 15 te, iki yıldır mücadele ettiği kanser onu ilahiyat ile buluşturdu…

 

Bernard Weiss, Alzas’lı bir baba ve İsviçre’li bir anneden Paris’te hayata gözlerini açtı ve orada büyüdü. 1965 yılında «Ecole Normale de Musique » e girdi ve gitar çalmayı öğrendi. Seyahat tutkusu ve batı kültürünu sorgulama isteği onu birkaç yıl sonra Kaliforniya, Fas ve Antillere taşıdı ve ona yeni kapılar açtı ve yeni kültürler tanıttı…

 

Isabelle Sotto,genç bir Venezuela’lı kinetik sanatının kurucusunun kızı onu yeniden Julien olarak adlandırdı ve bu da onun sahne adı oldu ve olmaya devam etti.

 

  2014-7458-copy.jpg

             7 ekim 2009 da Fransız Kültür Enstitüsü’nde konser veren Julien Celaleddin Weiss

 

1974’te Fransa’ya döndükten sonra çeşitli klasik gitar parçaları besteledi ve iki yıl sonra Iraklı meşhur ud sanatçısı Münir Beşir sayesinde oryantal enstrüman ud ile tanıştı.Bu müziksel buluşma onun eğilimini değiştirdi ve onun için gitarın telleri yerini uda bıraktı.

 

Bu müziksel fethi daha sonra kanun, yani şark sitarı ile devam etti ve onun tercih ettiği çalgı aleti oldu. Şark ülkelerini İstanbul Damas,Beyrut Bağdad,Tunus ve Kahire arasında boydan boya katederek büyük ustalardan müzik öğrendi ve Münir Beşir’in öğrencisi ve dostu oldu.  

 

Kendisini çalışmaya vermiş ve son derece mükemmeliyetçi bir yapısı olan Julien Weiss, cazibeli enstrüman kanun üzerinde giderek ustalaştı ve klasik Arap müziğinde araştırmalar yaparak bu sahada uzmanlık derecesine varacak kadar mükemmelleşti. Yıllar boyu antik Yunan, Türk ve Bizans müzik kuramcıları üzerinde etüdler yaparak oryantal müzik alanında bilgilerini pekiştirdi. 

 

Türk çalgı yapım ustası Egder Gülec’e sipariş vererek alışılagelmiş 78 telli yerine 102 telli bir orijinal örnek kanun yaptırdı ve bu da ona her tür müzisyene refakat edebilmesini sağladı.

 

  2014-7462-copy.jpg

                              Julien Celaleddin Weiss ve onun ayrılmazı orijinal kanunu

 

1983 yılında Julien Weiss IXncu yüzyılın Iraklı bir filozofunun adına atfen Al-Kindî çalgı grubunu kurdu. Onun bu grubunu oluşturan solistler arasında Ziyâd Kâdî Amin, ney sanatçısı, Muhammad Qadri Dalal, lüt ve Adel Shams el Din, Mısır’lı perküsyonist, az tanınan tarihsel eserlerden oluşan kutsal klasik bir repertuar sunmaya giriştiler. Müziğin birbirinden ayrılmazı, ilâhiler ve dini şarkılar, örneğin Şam Büyük Camii hâfızı Sheikh Hamza Shakkûr ile kutsal ilahi ve dini şarkı yorumcularına refakat eden Al-Kindî’nin gelişiminde önemli bir yer tutmuştur ve bu sayede bu şehrin sufi litürjisini tanıyacak ve sema ile ritimlendirilmiş konserler - semâzenler dansları - 1994 den itibaren dünyanın en prestijli sahnelerinde sunulmuştur.

 

Bu arada Julien 1986 yılında müslüman olup tüm zamanların en büyük şark gizemcisi ve semazenlerin kardeşlik önderi ve ilhamcısı Celaleddin Rumi’ye saygısını göstermek üzere Celaleddin, adını almıştır.

 

  img_0332.jpg

                            Al-Kindî topluluğu konserde – internet kaynaklı foto

 

2003 yılında, sufi Halep Quaderi kardeşlik repertuarını araştırmaya başlar.

 

2005 de Istanbula yerleşir ve zamanını, müzik araştırmalarını sürdürdüğü bu megapol ile on yıl önce XIVncü yüzyıldan kalma bir Memluk sarayı almış olduğu eski Halep şehri arasında paylaştırır.

 

Julien Celaleddin Weiss Avro-Arap diyalogu sanatkarı olarak tanınmıştır ve o, kalıtımsal Arap müziğinin savunması,korunması ve değerlendirilmesinde her zaman anılacak bir ad olarak kalacaktır.

 

    2014-9897-copy.jpg

   23 şubat 2013, Julien Celaleddin Weiss Türkiye Arte yayımı çekimi esnasında : "Gökyüzünün dansı"

 

1990’da ona verilen Villa Médicis Duvarlar Ötesi Ödülü onun Arap müziği çalışmalarının bir kutsamasıdır. 14 temmuz 2001’de zamanın Fransız Kültür Bakanı Catherine Tasca tarafından Sanat ve Edebiyat Memuru olarak atanmıştır.

 

   2014-9899-copy.jpg

   23 şubat 2013, Julien JalAl Eddine Weiss Türkiye Arte yayımı çekimi esnasında : "Gökyüzünün dansı"

 

Gök mavisi bakışları, açık sözlülüğü, alışılmamış kişiliğiyle birleşen, bazen şaşırtıcı ve bazen iğneleyici mizahi üslûbu,onunla karşılaşıldığında ilgi çekici ve farklı bir kişilik izlenimi verirdi. Onun biraz soğuk ve donuk görüntüsünün arkasında aşırı bir hassasiyet, altın bir kalp sezilir ve onun sihirli elleri dünden beri öksüz kalan kanunu çok az kişinin becerebileceği kadar büyük bir ustalıkla seslendirirdi... aynı şekilde ailesi, yakınları ve dostları da onsuz, kaldılar...

 

Julien Celaleddin Weiss’ın grubu Al-Kindî’nin bir çok albümü internet üzerinde (ve aynı zamanda İ Cloud üzerinde) hazır bulunmaktadır.

 

Ayrıca, İstanbul’da Beyoğlu İstiklal caddesi sonlarında,Tünel Galip dede caddesinden hemen önce, İstiklal caddesinden gelişte sol taraftaki müzik mağazasından temin edilebilir.

 

Buraya tıklayarak, bu yayının fransızca versiyonu okuyabilirsiniz.

  

Partager cet article
Repost0

commentaires

K
teşekkürler
Répondre