Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
5 août 2011 5 05 /08 /août /2011 16:30

    

 

Olağandışı bir zanaatkar olan Necati Korkmaz eserlerini ilk defa İstanbul'da, temmuz ayın sonunda Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen altıncı Altın Eller Festivalı'nde sergiledi.  

 

              IMGP1582 copy

                                         Necati Korkmaz

 

1963 Ankara doğumlu Necati Korkmaz, geleneksel ve unutulmuş Türk sanatlarına otuz seneden beri süregelen bu yakın ilgiyi duymadan evvel antropoloji eğitimi görmüş. Arşivlerde ve eski minyatürler üzerinde uzun araştırmalar yaparak tekke sanatları dalinda uzmanlaşmıs daha sonra.


Araştırmaları sırasında, teber (dervişlerin yolculukları sırasında taşıdıkları 70-100 cm uzunluğundaki hafif balta), nefir (dervişlerin yolculukları sırasında yanlarında bulundurdukları öküz boynuzundan yapılmış ses çıkaran bir tür boru), keşkül ü fukara (metalden yada hindistan cevizi kabuğundan yapılmış yemek kabı) ile ilgili izler bulmuş.... 

 

              IMG 8099 copy  

               Necati Korkmaz, Beyoğlu'ndaki Altın Eller Festivalı, temmuz 2011

                      

1990 yılında Necati, geçmişte dervişlerin kulandığı tefekkür bastonu olan müttekaya yeni bir hayat vermeye karar veriyor.  

 

Dervişler müttekayı, özellikle, binbir gün süren ve en basit işleri icra ettikleri ögrenim süreci içinde, kırk gün ve gece neredeyse fazla yemek yemeden ve uyumadan kendilerini duraklamaksızın ibadete verdikleri imtihan esnasında kullaniyorlardı. 

 

                IMGP1578 copy

                          İki gösterilen mütteka Altın Eller Festivalı'nde


Yorgun düştüğü vakit derviş başını, alnını veya yüzünün başka bir bölümünü ya dinlenmek ya da kisa bir süre için meditasyona girmek için bu âsâ üzerine yaslıyordu.

 

  IMG 8092 copy

 

1700'lü yıllarda çok kulanılan mütteka, 1925 yılında Türkiye'de derviş dergâhlarının yasa gereği kapanmasıyla tarihe karıştı. 

 

  IMG 8091 copy

                                               Mütteka detayı


Anlamı Arapçada dayanak olan ve kestane ağacından yapılan bu desteğin bazı modellerinde alt destek kismi keçi kemiğiyle de kullanılabiliyor. Mütteka, özel gümüş  işlemeleriyle ve gubari hat yazım sanatiyla gâyet ince bir şekilde süslenebiliyor. 

 

  IMG 8086 copy

                                   Gubari hat yazımı mercimek üzerinde


Basit bir mütteka yapmak için bir gün gerekiyorsa da, çok ince bir işçilik gerektiren modellerde üç güne ihtiyaç vardır.


Boy ve süslemelere göre, küçük bir model için satış fiyatı 150 YTL iken, büyük bir model için fiyat 700 YTL'ye ve zengin bir dekorasyon sözkonusu olduğunda 2000 YTL'ye kadar çikabilir. 

 

  IMG 8105 copy

                        Çok zengin süslemeler içeren bir mütteka modeli


Necati, mikroskop altında, tilki bıyığının tek bir kılından yapılmış fırçasıyla, mercimek yada beyaz fasulye taneleri ya da seramik üzerinde icra edilen -bu çok özel- gubari hat yazımı sanatını 1985 yılından beri sürdürüyor. 

 

                IMG_8110-copy-copie-1.jpg

                                          Titizlik bir iş...

 

  IMG 8104 copy


Çizgi yada hâttin karmaşıklığıne göre, bir örneği gerçekleştirebilmek için bir ilâ üç gün'e kadar bir işçilik gerekebilir.


Unutulmuş geneleksel sanatlara yeniden hayat veren bu çok özel ustanın, derviş - özelikle Konya'dan – veya koleksyoncu olan ve arzuya göre mütteka, teber, keşkül ü fukara ve hatt-ı gubari siparışı veren müşterileri var.

 

  IMG 8087 copy

                         Bir semazen bir fasulye üzerinde sema yapabilir...


Ney - sufi çevresinde kulanılan bir çesit flüt - çalanlar Necati'nin yanında, mütteka kılıflarının yanında, enstrümanlarını yerleştirmek için çok estetik görünümlü keçe kılıflar da bulabilirler.   

 

                   IMG 8095 copy

                                               Bir ney kılıfı


 

Necati Korkmaz

Libya Cad. N° 56/1 - Çankaya/Ankara

Mail : necatiankara@yahoo.com - Cep : 0535 771 53 35

 

 


Partager cet article

Repost 0
Published by Nathalie Istanbul - dans Sufism
commenter cet article

commentaires

Présentation

  • : Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • : On üç senedir Istanbul'daki oturan bir fransızım ve artık İstanbuluyum !
  • Contact

Recherche

Catégories

Liens