Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
9 décembre 2014 2 09 /12 /décembre /2014 05:34

 

 

Papa Francesco'nun geçen 29 ve 30 kasımdaki İstanbul ikametinin üzerinden işte bir hafta geçti, fakat onu bekleyenler, ona yakın olanlar için bu sevinç ve heyecan anlarının görüntüleri hâla zihinlerde ve kalplerdedir.

 

                            21 - IMG 3682 copy

              Papa Francesco, 29 kasım 2014 yılında Vatikan Büyükelçiliğin bahçesinde İstanbul'da


Bir aydan beri, dört komisyona ayrılmış olan kişiler, ayin için (8 kişi), biletler için (3 kişi), güvenlik için (40 kişi) ve medyalar için (6 kişi) bu unutulmayacak randevunun başarılması için her taraftan faaliyet içinde idiler. Aynı şekilde, diğer iki küçük komisyona mensup olan ve Papa’ya Vatikan Büyükelçiliğinin binasında hizmet ile yükümlü kişiler de, onun havaalanında karşılanmasından gidişine kadar, Papa ile seyahat eden 70 akredite yabancı gazeteciler gibi çalışıyorlardı.

 

Son günlerde, hem Papa’nın yönettiği Kutsal Ruh katedralinde 29 Kasım öğleden sonra yapılan evkaristik ayini esnasında, hem de, daha önce, yakında bulunan Vatikan Büyükelçiliği binasında farklı katolik toplumları temsilcileri ile buluşması sırasında yaşananlar, sanki coşku içindeki bir arı kovanına benzetilebilirdi.

 

  2 - IMG 3369 copie

                         İstanbul'daki Kutsal Ruh katedralinde Papa Francesco zihayretten önce

 

On kadar keldani hanım, mobilya ve diğer aksesuarları siliyorlardı ve on kadar ıraklı genç de masa ve iskemlelerin taşımasını yapıyorlardı ve daha önce papalık ziyaretlerinin organizasyonunda bulunmuş birkaç kıdemli kişi de herşeyi yönetiyordu.

 

Katedral korosu mensupları 22 kişi, keldanilerden (20 kişi), ermenilerden ve süryanilerden (sırasıyla 10 ve 8 kişi) ayini şenlendirecek farklı ilahilerin provasını yaparlarken, iki rahibe de bu vesile ile getirilmiş olan 70 dinsel tören giysisini hazırlamakla görevli idiler.

 

  3 - IMG 3564 copy

                İstanbul'daki Kutsal Ruh Katedralın Başpapaz Peder Nicola bir korosu bölüme ile


Katedralde bulunamayan ve ayini izleyemeyen inananlar ve meraklıların bu anı direkt olarak yaşayabilmelerini sağlamak üzere, önceden, TRT ulusal televizyon kanalından iki ekip, katedralin içine dört tane dev ekran, bahçede bir tane ve ek olarak da İstiklal Caddesindeki Sen Antuan kilisesinde bir ekran yerleştirmeye gelmişlerdi.

 

Bu olağanüstü maceranın yaşanması esnasında, toplam olarak, yaklaşık 200 erkek ve kadın, Aziz Peder’in karşılanması için ve Papa Francesco'nun ziyaret programında yer alan farklı randevulardaki bütün diğer davetlilerin ağırlanması ile ilgili olarak bir araya geldiler.

 

  3B - IMG 3521 copy

      İstanbul'daki Kutsal Ruh katedralının avlusunda Papa Francesco ziyarettinden birkaç saat önce

 

Papa’nın, Sultanahmet Camii’nin ziyareti ve orada İstanbul Baş Müftü’sünün yanında mihrabın önünde sessiz ibadeti sonrasında, Aya Sofya’yı gezmesi ve tanıması onu hayranlık ve şaşkınlığa boğdu.

 

Yaklaşık 1 milyar 300 milyon insandan oluşan Katolik Kilisesi’nin başında bulunan ve Fakirlerin azizi Asizi’li Francesco’ya atfen Francesco adını almış olan (« Francesco barışın adıdır ve benim kalbime de böyle gelmiştir.») Papa Francesco, daha sonra beyaz giysileri içinde, Harbiye semtinde bulunan Vatikan Büyükelçiliğin bahçesine geldi.

 

  4 - IMG 4065 copy

 Papa Francesco ve Episkopos Mgr Louis Pelâtre İstanbul'da Vatikan Büyükelçiliğin bahçesinde, 29 kasım 2014

 

Orada, elli kadar ve her yaştan kadın, erkek ve çocuk, İstanbul’un farklı katolik cemaatlerini temsil eden insan (latin, ermeni, keldani ve süryani) başlarında temsilcileri ile, İstanbul Episkoposu Mgr Louis Pelâtre ve yeni atanan Katolik Ermeni Başpiskoposu Mgr Levon Zekiyan, Antakya ve tüm Doğu Süryani Katolikleri Patriği Kutlu Yusuf III Younan Ignace, Türkiye Asuri Keldani Patriklik Elçisi Mgr François Yakan ve Katolik Süryani Patrik Elçisi Mgr Yusuf Sağ Papa’yı bir sevinç ve coşku havası içinde karşıladılar.

 

  5 - IMG 3912 copy

Papa Francesco ve Keldani cemaatının temsil eden grubuyla Türkiye Asuri Keldani Patriklik Elçisi Mgr François Yakan ile, 29 kasım 2014 İstanbul'daki Vatikan Büyükelçiliğin bahçesinde

 

İzmir Başpiskoposu ve Piskoposluk Konferanslık Başkanı Mgr Franceschini’nin hoşgeldiniz konuşması dinlemeden önce, Papa, hayranlık ve sıcaklık dolu bir ortamda herkesi selamladı ve onların herbiriyle ayrı ayrı birkaç kelime konuştu, gençlerle selfi versiyonunda, ve diğerleri ile de grup halinde fotoğraflar çektirdi. Daha sonra, Türkiye Vatikan Büyükelçi Mgr Lucibello ve birkaç imtiyazlı kişi ile binanın içinde özel bir görüşmeye girmeden önce mikrofonu alan Papa, kısaca kendisini karşılamaya gelenlere teşekkür etti.

 

  6 - IMG 3908 copy

            Selfi Papa Francesco ile, İstanbul 29 kasım 2014, Vatikan Büyükelçiliğin bahçesinde

 

   7 - IMG 3988 copy

  Papa Francesco Türk Katolik Gençler ile İstanbul'daki Vatikan Büyükelçiliğin bahçesinde, 29 kasım 2014

 

Türkiye katolikleri adına en çok beklenen an, şüphesiz 29 Kasım’da Kutsal Ruh katedralinde Constantinopolis Ekümenik Patrik 1.nci Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan ve Ortodoks Süryani Metropoliti, Mgr Yusuf Çetin mevcudiyetlerinde, Aziz Peder tarafından yönetilecek olan evkaristik kutlama ayini idi.

 

  16 - IMG 5213 copy

                              Constantinopolis Ekümenik Patrik 1.nci Bartholomeos

 

Papa’nın katedral’a girişi saat 15.30’da, katedralin bahçesinde bir güvercinin salıverilişi ile vurgulanarak gerçekleşti, daha sonra Aziz Peder katedralin orta sahasından «yaşa» ve «hurra» şeklindeki çeşitli sevgi ve sevinç tezahüratları altında ve her taraftan ona dokunmak ve kucaklamak sımsıkı tutmak isteyen ellerle çevrili olarak ve gülücükler ve pankartlar içinde, çeşitli insanlar arasından orta yoldan yürüyerek içeri girdi.

 

  10 - IMG 5029 copy

                Papa Francesco İstanbul'daki Kutsal Ruh Katedralınına girerken, 29 kasım 2014

 

Papa tarafından,yanında Patrik 1.nci Bartolomeos olarak yönlendirilen kortej, daha sonra sunağa doğru yöneldi. Papalık Kutlamalar ve Litürjiler Başkanı Mgr Guido Marini, ve ona asiste eden Mgr Jean-Pierre Kwambamba Ması ve Mgr Vincenzo Peroni, üç kardinal, iki diyakos, yedi kutlamacı ve koronun sekiz çocuğu Aziz Peder’in etrafında toplandılar.

 

  11 - IMG 2 copy

       Papa Francesco'nun Kutsal Ruh katedralinde dini görevliler tarafından karşılanışı, 29 kasım 2014

 

  12 - IMG 5164 copy

                     Papa Francesco, İstanbul'daki Kutsal Ruh Katedralinde, 29 kasım 2014

 

Katedral sahasında, yerleşik 750 kişi arasında, 70 kilise mensubu ilk sıralarda yerleşiktiler ve onları takiben protokol görevlileri ve inananlar ve tribünlerde çok sayıda gazeteci ve korolar heyeti yer almakta idiler. Katedralin bahçesinde onlarca kişi iskemleler üzerinde yer almışlardı bu vesile ile ve direkt yayını izlemek üzere komşu terasta kameralar ve fotograf makineleri teras üzerinde yerleştirilmişti ve tekrar tespite devam etmek üzere katedralden çıkışı bekliyordu.

 

Dualar, altı dilde okundu ve üç nesilden oluşan bir aile, evkaristiyadan önce armağanların sunumunu yaptılar.

 

  13 - IMG 5168 copy  

                 Papa Francesco Kutsal Ruh Katedrali ayin tezgahını tütsemesi, 29 kasım 2014

 

  14 - IMG 4473 copy

 Papa Francesco ile Constantinopolis Ökümenik Patriği Birinci Bartolomeos İstanbul'daki Kutsal Ruh katedralinde, 29 kasım 2014

 

Bu kutlama töreninin ardından, Papa ilk ziyaretini ekümenik bir dua için Fener Patrikliğine yaptı ve ziyaret Patrik Bartolomeos ile özel bir görüşme ile tamamlandı.

 

30 kasım Pazar günü, Fener’e, İlahi Ayine ve havari Aziz Andreus bayramına katılmak için tekrar gitmeden önce, papalık temsilciliğinde yapılan özel bir ayin sonrası, Papa Francesco orada, özel bir görüşme için Türkiye Hahambaşı İshak Haleva’yı karşıladı.

 

                           17 - IMG 4735 copy

Papa Francesco İstanbul'da Fener'deki Patrikhanesindeki Aya Yorgi Kilisesinde Aziz Andreas bayramı ayininin, 30 kasım 2014


Fener’de, kutlama ve Patrik tarafından yapılan nutuk sonrası, söz alma sırası Papa’ya geldi. Konuşmasında şu olguyu vurguladı : «  Katolikler ve Ortodokslar arasında barış ve uzlaşma yolu’nun açılması bizim sayın seleflerimiz Ekümenik Patrik Athenagoras ve Papa VI. Paul’ün elli yıl önce buluşması ve Sayın Kutlu Bartholomeos 1. ile bizim de tekrar Rab İsa Mesih''in ölüp dirildiği şehirde bunu anmamız ve buluşmamız bir tesadüf değildir. »


Konuşması, fakirlere, dünyadaki çatışmalarda kurban edilen insanlara ve çok sayıda ümitsizce yaşayan gençlere adanmıştı.

 

  18 - IMG 4922 copy

 

Constantinopolis Ökümenik Patrikhanesi Aya Yorgi kilisesinde Ökümenik Patrik Birinci Bartolomeos'un Papa Francesco'ya Aya Andreas yortusu bayramı vesilesiyle yaptığı konuşma, 30 kasım 2014

 

  19 - IMG 13 copy invitation

Patrik I. Bartholomeos'a Papa Francesco'nun gönderilen konuşma Aya Andreas yortusu bayramının ayininin Patrikhanesinin Aya Yorgi kilisesinde, 30 kasım 2014


Katolik ve ortodoks kiliselerinin bu iki temsilcisi, beraberce ve el elle, şiddetli yağan bir yağmur altında, davetliler ve gazeteciler kalabalığını kutsamak ve selamlamak üzere birlikte Patrikliğin balkonuna çıktılar.

 

Aynı zamanda, bütün Hristiyanlar ve özellikle Katolikler ve Ortodoksların birliği ve ilerlemesi yolunda gayretlerini hızlandırmak ve güçlendirmek üzere müştereken bir deklarasyon imzaladılar.

 

                          20 - IMG 5114 copy

 Papa Francesco ile Constantinopolis Ökümenik Patriği Birinci Bartolomeos'un, Constantinopolis Patrikhanesi balkonundan halkı selamlamaları, 30 kasım 2014

 

Papa, öğleden sonra, ikametine son vermeden ve akşam üzeri Roma’ya dönmek üzere Atatürk havalimanı yolunu almadan önce, Boğaz kıyısında Kutsal Ruh katedralinde İstanbul Salezyen cemaatinin yükümlülüğüne alınmış olan Süriye ve Irak mültecilerinin çocukları ile buluştu ve sonra da Mesrop II Mutafyan’ı hastane yatağının başucunda ziyaret etti.

 

  1 - IMG 4013 copy

             Papa Francesco İstanbul'daki Vatikan Büyükelçiliğin bahçesinde, 29 kasım 2014

 

Papa’nın İstanbul’u bu ziyareti esnasında, bu beyazlı insana yakından veya uzaktan yaklaşan herkesin neler hissettiği konusunda mutlaka daha yazacak şeyler vardır, fakat bunlar, herkesin kalbinin derinliklerinde sakladığı gizli bahçede kayıtlıdırlar...

 

Burası tıklayarak, fransızca versiyonu okuyabilirsiniz.

 


 


Partager cet article

Repost 0
Published by Nathalie Istanbul - dans Din güncelik
commenter cet article

commentaires

Présentation

  • : Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • : On üç senedir Istanbul'daki oturan bir fransızım ve artık İstanbuluyum !
  • Contact

Recherche

Catégories

Liens