Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
23 novembre 2014 7 23 /11 /novembre /2014 18:03

 

 

Istanbul'daki Katolik cemaatler, Papa'nın Boğaziçine, hatta daha doğrusu Haliç'e yapacağı iki günlük ziyaretine ilişkin geriye sayıma başladılar.

 

Kutsal Papa 29 Kasım günü Istanbul Atatürk havalimanına öğle saatlerinde Ankara'daki resmi temaslarını tamamladıktan sonra gelecek.

 

Papa'nın bu ziyaretinin temelinde Ortodoks Ruhani Lider Birinci Bartolomeus'un girişimi yatmaktadır : her iki Ruhani Liderin geçtiğimiz Mayıs ayında Kudüs'teki buluşmaları sırasında Bartolomeus, Papa Hazretlerini Doğu Hıristiyan Kilisesi kurucusu Aziz Andreus'un 30 Kasımda yapılacak olan kutlama gününe davet etmiştir.

 

                      L1640161-copie.jpg

                                       Sen Antuan kilisesi İstanbul'da

 

Bu beklenmekte olan ziyaretin dışa dönük belirtileri haftalardır mevcut ; Beyoğlu'ndaki gerek Sen Antuan Kilisesi gerekse Draperili Meryem Ana Kilisesinin girişinde her iki ruhani lider Fransua ve Bartolomeus'un büyük boy fotoğrafları, 'Hoşgeldiniz' ifadeleriyle asılıdır.

 

 L1640168-copie-copie-1.jpg

                                    Santa Maria de Draperi kilisesi İstanbul'da

 

Turistlerin uğrak yeri olan Sen Antuanın girişinde, birkaç ay boyunca asılı kalacak «Kalıcı Sevgi Buluşmaları » adında yeni bir sergi açıldı.

 

                               2014-2082-copy.jpg

                          Yeni fotoğraf sergisi Sen Antuan kilisesin'de İstanbul'da

 

Bu sergi, 1948'den 1972 yılına dek Istanbul Ortodoks Ruhani Lideri Atanagoras1'in dönemin Papa'sı Pavlus VI ile sürdürdüğü ve Kudüs'te 1964 yılında başlayan dini ilişkileri konu almakta olup, bugünkü Ortodoks lider Birinci Bartolomeus'un Papa Fransua ile geçtiğimiz Mayıs 2014 tarihinde, haleflerinin 50 yıl önceki buluşmalarını tazelemelerini konu etmektedir.

 

Açılışından bir onbeş gün kadar sonra bu serginin ayrıntılı içeriği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

   2014-2073-copy.jpg

                               Fotoğraf sergisi Sen Antuan kilisesinde İstanbul'da

 

İstanbul Ruhban üyelerinin tamamı, iyi niyetli yüzlerce insanın katkılarıyla iki aydır bu tarihi ve çok simgesel ziyaretin hazırlıkları için seferber olmuşlardır: bu vesile ile 29 Kasım günü Harbiyedeki Sent Espri Katedralinde, Türkiye'deki Latin Katolik, Ermeni Katolik, Keldani, Süryani Protestan ve Ortodoksların, Papa Fransua ve Birinci Bartolomeus'un huzurunda ortak ayini düzenlenmektedir.

 

   2014-2088-copy.jpg

                              Bir öğleden sonra Sen Esprit Katedralında İstanbul'da

 

    2014-2195-copy.jpg

                                       İstanbul'daki Sen Esprit katedralında orgu

 

Bir hafta sonra, herkes bu emsalsız anları hatırlayarak günlük işlerine geri dönmüş olacaktır !

 

Burası tıklayarak, fransızca versiyonu okuyabilirsiniz.

 


Partager cet article
Repost0

commentaires

M
Si le pape François ne converti pas a l'islam aujourd'hui urgent après ces avertissements d'ALLAH ces multiplies séismes en Italie ALLAH extermine le Vatican l'Italie l'Europe par un séisme plus 8 un tsunami ou un volcan si la fin du monde 4.11.2016 aux non musulmans de se convertir a l'islam pour éviter l'enfer les multiplies séismes en islam c'est la fin du monde ALLAH dit ( Quiconque recherche en dehors de l'islam une autre religion, celle-ci ne sera point acceptée de Lui , et dans l'autre monde, il sera du nombre des réprouvés. )Verset 85 Sourate Al-i'lmran merci.
Répondre