Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
23 février 2011 3 23 /02 /février /2011 12:21

 

 

Bu cuma 19 şubat, Uluslararası Mevlâna Vakfı üyelerine ve misafirlerine bir "İstanbul klasikleri" konseri sundu.


Konser Macka’daki Antik Palace’ın toplantı salonunda, müzayedeler,sergiler, konferans ve sanat seminerlerin... ve klasik konserlerin yer aldığı etkileyici adreste, gerçekleşti.

 

  IMG 6919 copy

                                          Maçka'daki Antik Palace binası


Hakan Talu tarafından 2010 yılında kurulan Söz Saz Istanbul grubundan gelen Uluslararası Mevlâna Vakfı Türk Müziği Topluluğu bir saatten fazla dinleyecileri büyüledi, 1800'lü yıllardan 1900'lerin ortalarına kadar İstanbul'da yaşamış olan bestekârlar tarafından yazılmış eserleri sundu.

 

  IMG 6954 copy

             Mevlâna Vakfı Türk Müziği Topluluğu bazıları, sağda Hakan Talu kurucusu


Dede Efendi, Munir Nurettin Selcuk, Fehmi Tokay, sadece bir kaçı örnek vermek gerekirse, tarafından yazılmış eserler yetenekli şarkıcılar ve müzisyenler tarafından muhtesem bir şekilde icra edildi. Nedim Ağa’nın "Sültaniyegah makamında saz eseri"'ni dinlemenizi burası öneriyorum, Kemal Karaöz’un neyinden çıkan sesi özellikle takdır etmenize imkan veriyor.

 

                  IMG 6951 copy

                                                Neyci Kemal Karaöz


Uluslararası Mevlâna Vakfı, Celâleddin Bâkır Çelebi’nin - 21. Mevlâna Celaleddin Rumi torunu - manevi önderliğinde ve gelecek nesillere Mevlâna’nın eserini ve görüşlerini tanıtmak ve iletmek için 14 mart 1996 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur.


Vakıf Başkanı Faruk Hemdem Çelebi - Celâleddin Bâkır Çelebi oğlu - ve Başkan Vekili Esin Çelebi Bayru tüm enerjilerini veriyorlar hem Türkiye'de hem de yurt dışında çalışmak için.

 

  IMG 6926 copy

Katılanlar arasında solda Osman Aksu, ünlü bir sanatçı - ressam, şiirci ve müzisyen - ve sağda Nail Kesova, Galata 'da derviş dede


Böylece farklı önemli projeler ortaya çıktı. "Sema ve Mevlevi müziği"  projesi, Kültür ve Turizm Bakanlıkla Unesco tarafından,‘Sema ve Mevlevi Müziği’ İnsanlığa Bırakılan Sözlü ve Manevi Baş Yapıtlar kapsamına alınmıştır. 


Bu konuda uzmanlaşmış Mevlâna’nın usta ve müritleri tarafından yapılan çalışmaların korunmasını ve on plana çıkarmasını mümkün kılıyor.

 

                  IMG 6958 copy

                                         vyolonselist Özgür Özgüler


2010 senesinde Vakıf ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Mevlevi Kültürünün Anlatımı ve Sema Töreni’ isimli proje İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenmesi uygun görülen projeler arasında yer almıştır. Böylelikle bir sema töreni programı Yenikapı'daki  restore edilen tekkede hazıran ayından itibaren aralık 2010 sonuna kadar sürecekti.

 

                 IMG 6960 copy

                                      Kanuncu Serkan Mesut Halili


Bu konser sayesinde, büyük bir mutlulukla, türk klasik müziğinin yeni bir yüzünü keşfetme imkanım  oldu.

 

Partager cet article

Repost 0
Published by Nathalie Istanbul - dans Kültür
commenter cet article

commentaires

Présentation

  • : Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • : On üç senedir Istanbul'daki oturan bir fransızım ve artık İstanbuluyum !
  • Contact

Recherche

Catégories

Liens