Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
5 décembre 2011 1 05 /12 /décembre /2011 07:21

 

Fransızca olan röportaj Zaman France gazetesinde 1 aralık ayında yayınlandı

Burası tıklarken direkt link açar

 

 

İstanbul'un en ünlü, Yenikapı mevlevihanesinin hikayesi, kökleri XVI. yüzyılın sonuna dayanıyor. Burası Rûminin düşüncesinin yayınlandığı önemli bir yer, hastane, çocuk yetiştirme yurdu ve günümüzde üniversite kampusu olarak kullanılıyor, Yenikapı dunyanın en büyük 14 tekkesinin arasında, cekiciliğini hep korudu. 

 

  IMG 4386 copy

                                                   Yenikapı mevlevihane'de bir sema

 

İstanbul surlarının dışında, şu anki Merkezefendi mahallesinde, tarlaların ortasında, 1597 yılında dervişler için bir dergâh inşa edildi, Yenikapı mevlevihanesi. İsmi şehrin surlarının en yakın kapısından geliyor, Osmanlı zamanında Yenikapı isimli, bugün ise "Mevlana Kapı".

 

  IMG 9319 copy

                                        İstanbul'da Yenikapı mevlevihane


Bu ayrıcalıklı yer, orada yaşayan insanlara, özelikle öğrenme süresince, huzur ve dinginlik vermektedir. Bu bölge başka dini topluluklar tarafından da elde elde edilmeye çalışılmış, örneğin yakınındaki Balıklı Rum Ortodoks manastırı.


Galata mevlevihanesi'nden 106 sene sonra inşa edilen Yenikapı mevlevihanesi, dünyadaki 14 âsitânelerinden birisi ve İstanbul'daki ikinci de oluyor.

 

Yeniçeri Katibi Malkoç Mehmed Efendi dergâhı açtı ve yeri dört sene yöneten Kemal Ahmet dedeyi seçti.

 

  IMG 9248 copy

                  Selamliğın arka tarafta Malkoç Mehmet efendinin kâtibinin mezarı


Dergâh, bir semahane, 18 adet derviş hücresi ve bir mescit ibaret ilk yapısını oluşturmaktadır. XVII yüzyıl başında, yeni yapılar - mutfak, müştemilat - eklenmiş. 

 

  IMG 9256 copy

                                Yenikapı mevlevihanesinde selamlığın avlusunda

 

  IMG 8046 copy

                                                        Semahane'de


İlk dergâhtan bugün bir şey kalmamış, ilk yapılar yıkılmış ve yerlerini daha büyükleri almıştır selamlık, haremlik, sarnıçlar, bir türbe, ve başkalarıyla...

 

  IMG 8032 copy-copie-1

                                                  Selamlık'ta salonları

 

  IMG_8017-copy-copie-1.jpg


1818 yılında, sultan Mahmut II yeni kompleksin restorasyonu için gerekli parayı veriyor ve bir yemek odası ekliyor. Maliye Nazırı Abdurrahman Nafiz Paşa kendi ismiyle bir kütüphane ve kendi türbesini yaptırıyor.

 

O zamanlarda 7,5 ha alanı ve bugünkü 0,5 ha alanı olan tekkeye diğer sultanlar - Murat IV ve Abdulmecit gibi - ve başka önemli kişiler Mısır Valisi Zuwal Paşa gibi, tekkeye para desteği veriyor.


Uzun yıllar süresince ve özelikle XVIII ve XIX. yüzyıllarda, Yenikapı İstanbul'daki geleneksel sufi sanatlarının - özellikle müziği ve edebî sektörlerde - en ünlü merkez oluyor. Tanımış müzisyenler ve besteciler burada eğitim alıyor, meşhur şairler bir süre kalıyor.

 

  IMG 7593 copy

 

1903 yılında kütüphane yangında yok oluyor. 1910'nda Sultan Mehmet'in yaptırdığı restorasyon mimar Reşat Kemalettin tarafından gerçekleştiriliyor, 1925'te kapılarını kapatmadan önce, derneklerin yasaklanmasından dolayı.

 

Balkan ve Çanakkale savaşlarında, tekke hastane olarak ve daha sonra çocuk yetiştirme yurdu olarak kullanılmıştır. 9 Eylül 1961 tarihinde semahane, yanındaki şerbethane ve türbeler bölümü tamamen yanıyor. 1997 yılında, ana binada çıkan yangında ise ancak taş olan selamlık kalıyor.

 

2005'te başlayan ve yaklaşık beş yıl süren büyük restorasyon çalışmalarından sonra yangınlarda kaybolan binalar yeniden inşa edilir ve haremliğe yeni bir yaşam verilir.

 

 IMG 7984 copy

 

Bu tekkenin müzeye dönüştürülmesi istense de, 2010 yılından beri Fatih Sultan Mehmet Üniversitesinin bir kampüsünü ve birkaç Enstitüsünü barındırıyor. Burada başta Medeniyetler İttifakı Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Güzel Sanatlar Enstitüsü hizmet vermektedir. 

 

  IMG 7979 copy

                                       Yenikapı mevlevihanesinin girişi

 

Mühendislik ve mimarlık dersleri hariç medeniyetler İttifakı öğrencilerine 4 dilde verilen yüksek lisans ve doktora programı var, 10’ü türk ve 7’si diğer uyruku yabancı öğrenciler için açılan master ise bu sene başladı.

 

Medeniyetler İttifakı Enstitüsü müdürü Pr. Dr Recep Şentürk’ün söylediğine göre, Mevlânanın evrensel barış düşüncesi ve geleneksel sufi sanat eğitimi vermek için Yenikapı Mevlevihanesi en uygun yerdir, eskiden olduğu gibi...

 

  IMG 4428 copy 

 

Halka açık hat, ebru, müzik dersleri, sema ve Mesnevi okuma kursları - Mesnevi Rûmi'nin en ünlü eseri - ve kısa zamanda teklif edilecek olan etkinlikler. Aynı zamanda Al-Ghazali gibi büyük mistik düşüncülerin yazdıkları yavaş yavaş burada okuyucu buluyor.

 

Mevlâna Uluslararası Vakfi Yenikapı'da İstanbul 2010 Avrupa Kültürü Başkenti çerçevesinde, semahanenin çok özel kadrosuyla eski mistik atmosferi iyice özümleten semalar organize etti.


IMG 7637 copy

 

                                     Bir sema Yenikapı mevlevihane'de

 

  328 sene önce kurulmuş ve günümüze kadar gelmiş bu tekke, bugün mistik düşünceyi çağdaş görünümüyle tanıtmaya devam ediyor.

 

                IMG 4298 copy


Kompleksin mezarlığında ve türbesinde çok sayıda gömülü duran dervişler ve şeyhlerin ruhu sanki orayı gözetliyor !

 

 

 


Partager cet article

Repost 0
Published by Nathalie Istanbul - dans Sufism
commenter cet article

commentaires

Présentation

  • : Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • Le blog de bretzeldensimitlere.over-blog.com
  • : On üç senedir Istanbul'daki oturan bir fransızım ve artık İstanbuluyum !
  • Contact

Recherche

Catégories

Liens