Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
21 décembre 2021 2 21 /12 /décembre /2021 10:35

 

Bu metni 20 Aralık 2021 tarihinde Sat 7 sitesinde yayınlandı.

 

Bu soğuk ve yağmurlu 18 Aralık Cumartesi günü, İstanbul Kutsal Ruh Katedrali kargaşa içindeydi. Nitekim sonuncusu yedi yıl önce Papa Françesko’nun da dahil olmak üzere birçok papalık ziyareti alan bu yer, 7 Aralık'ta Ariano Irpino'da (İtalya) İstanbul Episkoposu olarak kutsanan Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun çobanlık hizmetine başlama merasimi gerçekleştirildi.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi

 

Merasimde, Katedral’in Rektörü Peder Nicola Masedu, hürmet göstergesi olarak yeni Episkopos’a bir haç sundu. Bu jest, onun sürüsü için açı çeken ve ölen Mesih ile ilişkisinin bir hatırlatıcısıdır. Ardından, Mons. Massimiliano, kutsal su ile kendisini ve sonra tüm katılımcıları, İzmir Emekli Başepiskoposu ve akabinde İstanbul Havarisel Yöneticisi Mons. Lorenzo Piretto, İzmir Başepiskoposu Mons. Martin Kmetec, Anadolu Episkoposu Mons. Paolo Bizzeti, Vatikan’ın Türkiye Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Mons. Walter Erbi, İtalya’dan gelen Ariano Irpino – Lacedonia Episkoposu Mons. Sergio Melillo ve Napoli Episkoposu Mons. Michele Autuoro, Türkiye Ermeni Katolik Apostolik Yöneticisi Başepiskopos Mons. Levon Zekiyan, Türkiye Keldanileri’nin Başepiskoposu Mons. Ramzi Garmou ve Türkiye Süryani Katolik Korepiskoposu Mons. Orhan Çanlı refakatlerinde kutsadı.

 

Bu, Episkoposun ve inananların inançta paylaştığı temel bağın simgesi olan vaftiz gizeminin bir göstergesidir.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi Töreni'nde Haç Sunumu

 

Ardından Mons. Massimiliano İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yetkilisini, İstanbul Valiliği Uluslararası İlişkiler Temsilcisini, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro’yu, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye Büyükelçiliği Yetkilisini, Amerika Birleşik Devletleri'nin İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell’i, İstanbul Alman Başkonsolosu Johannes Regenbrecht’i, İstanbul Polonya Başkonsolosu Dariusz Gumieniczek’i, İstanbul İtalyan Konsolosu Irène Pastorino Olmi’yi, İtalya’da on bir yıl süresince pederliğini üstlendiği mahalli kilisenin yer aldığı San Nicola Baronia’nın Belediye Başkanı’nı selamladı. 

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi Töreni'nde Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye Büyükelçilik Yetkilisi ve İstanbul Başkonsolosu, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi, İstanbul Alman Başkonsolosu, İstanbul İtalyan Konsolosu, İstanbul Polonya Başkonsolosu ve İtalya'da 11 yıl süresince pederliğini yaptığı mahalli kilisenin yer aldığı San Nicola Baronia'nın Belediye Başkanı diğerleri arasında İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi'ne katıldılar.

 

Daha sonra Efkaristiya Şapeli’nde kısa bir süre hürmetle diz çöktükten sonra, kutsal Efkaristiya Ayini’ne has cübbeleri giydi.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi Töreni'nde

 

Kutsal Ayin giriş ilahisi ve tören alayı ile başladı. Hoşgeldiniz konuşmasında Havarisel Yönetici olarak Başepiskopos Monsenyör Lorenzo ilk olarak, merasime teşrif eden din adamlarını selamladı. Özellikle Fener Rum Ekümenik Patriği I. Bartholomeos, Türkiye Ermeni Kadasetli Patriğı Sahak II, İstanbul-Ankara Süryani Kadim Metropoliti Mons. Yusuf Çetin, Katolik Episkoposlar Kurulu Başkanı olarak Mons. Martin Kmetec, emekli İstanbul Episkoposu Mons. Louis Pelâtre, Türkiye Hahambaşılığı’ndan ve İstanbul Müftülüğü’nden temsilciler, İtalya'dan gelen 2 Episkopos’un yanı sıra 16 rahip, Episkopos Massimiliano'nun uzun yıllar İzmir ve Trabzon'da çalıştığı rahipler ve laiklerden oluşan delegasyonlar, Ankara’dan ve elbette İstanbul’un dört bir yanından gelen rahipler, rahibeler, Hristiyan cemaatlerinin sorumluları ve üyelerine selamını sundu. Ardından, idari yetkilileri ve diplomatları selamladıktan sonra Mons. Massimiliano Palinuro’ya büyük bir sevinçle hoş geldiniz dedi. 

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi Töreni'nde Başepiskopos Monsenyör Lorenzo Piretto Tarafından Hoşgeldiniz Konuşması

 

Bir sene önce, 22 Aralık’ta Covid nedeniyle İstanbul Latin Katolik Ruhani Reisi Mons. Rubén Tierrablanca’nın vefat ettiğini ve de Havarisel vekili olarak Giuseppe Roncalli’nin de bu evde 10 yıl yaşadığını hatırlattı. Kendisi daha sonra, 23. Yuhanna adı ile 1958 yılında Papa oldu. 

 

Ardından söz, Vatikan’ın Türkiye Büyükelçiliği temsilcisi olarak, 14 Eylül'de Papa Françesko tarafından ilan edilen yeni İstanbul Episkoposu atanmasını hatırlatan Mons. Walter Erbil'e verildi.

Peder Lucian Abalintoaiei kilisede bulunan herkese Havarisel Mektubu gösterdi ve Kutsal Ruh Katedrali’nin Rektörü P. Nicola Masedu tarafından okundu.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi Töreni'nde Peder Lucian Abalintoaiei tarafından gösterilen Havarisel Mektup

 

Havarisel Mektup okunduktan sonra, yeni Episkopos, Monsenyör Lorenzo tarafından katedrasına, yani makamına oturmaya davet edildi. “Katedra”, episkoposun belirli bir Kilisedeki öğretmenlik görevinin ve pastoral hizmetinin bir işaretidir. Havarisel Yönetici olarak Mons. Piretto daha sonra çobanlık asasını yeni Episkopos’a sundu ve teslim etti. Çobanlık asası kadim olması sebebiyle (ilk defa beşinci yüzyılda olmak üzere altıncı yüzyıldan itibaren yaygın olarak kullanıla gelmiştir) episkoposun diğer nişanlarının üstünde olup, başlıca görevlerinden bilmek ve ilgilenmek, liderlik ve rehberlik, sürüyü korumak ve kusurları düzeltmek görevlerini sembolize eder. 

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi Töreni'nde Monsenyör Lrenzo Piretto tarafından verilen Çobanlık Asası

 

Uygun bir ilahi eşliginde Mons. Massimiliano, diyosezen rahiplerin, din adamlarının, rahibe ve diğer adanmışların temsilcileri ile inananlar tarafından selamlandı. Bu jest, Allah halkının episkoposluğun baş çobanına göstermesi gereken saygı ve itaatin bir ifadesidir.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi Töreni'nde, diyosezin din adamlarının selamlaması

 

Kutsal Efkaristiya kutlaması, yeni Episkopos’un başkanlığında olağan şekilde devam etti. Verdiği vaazında, diğer yandan: “Allah’ı kalplerimizde taşıdığımızda kardeşlerimizin acılarına ve sızlanmalarına kayıtsız kalamayız. Gerçek iman bizi sevgiye ve hizmete yöneltir. Bünyesinde insan sevgisi barındırmayan bir inancın, kolaylıkla tehlikeli bir ideolojiye dönüşmesi kaçınılmazdır. Oysa, eğer kalplerimizde Allah’ı taşırsak, O bizleri varsayılan kesinliklerimizin dışına çıkartarak diğer insanlara doğru, yola koyulmaya teşvik eder ve bizzat kendisi her insanın yoldaşı olur…

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi Töreni'nde yeni Episkopos tarafından verilen Vaazı ve Konuşması

 

İstanbul’daki küçük Katolik cemaatimiz, Meryem’in izinden giderek, acı çekenlerin yoldaşı olmak için onlara doğru yola koyulmaya çağrılmıştır… Cemaatimiz sahne ışıkları altında olmak istemiyor. Kendisine düşmeyen bir gösterişin peşinde değildir. Dünyasal onurları amaçlamıyor. Meryem gibi bizler de her insanın neşesine ve kurtuluşuna katkıda bulunmaktan başka bir şey arzulamıyoruz.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro

 

Kısa bir süre evvel, Papa Hazretleri Françesko Orta Doğu’daki Katolik cemaatlerini maya gibi olmaya çağırdı. Her ne kadar – tıpkı bir maya misali - sayısal anlamda küçük olsak da somut bir sevginin tanıkları olarak barışçıl ve dayanışmacı bir toplumun inşasına önemli bir katkı sunma olasılığımız var.

Sevgili kardeşlerim, sevginin ivediliği ile yüreklendirilmiş biçimde birlikte yürümeliyiz. İstanbul Katolik Cemaati birçok ruhsal armağanın ve meyve veren çabaların zenginliğine sahiptir. Saygıdeğer seleflerim merhum Monsenyör Antoine Marovitch ve merhum Monsenyör Ruben Tierrablanca’nın ve ondan evvel sevgili Monsenyör Louis Pelâtre’ın yaptıkları cömert çalışmaların kesintisiz devamı mahiyetinde tüm gücümüzü bu kıymetli İstanbul’un ve burada yaşayan hemşerilerimizin hizmetine sunmayı arzu ediyoruz.” dedi.

Vaazı bittikten sonra, merasimde hazır bulunan Rum ve Ermeni Patrikler’e, Süryani Metropolit’e, Türkiye Musevi Cemaati Hahambaşı’na, Luteryen ve Protestan Kiliselere, vs. özel teşekkür etmek istedi.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi Töreni'nde Türkiye Ermeni Kadasetli Patriğı Sahak II ve diğer katılan yetkililer

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili Monsenyör Massimiliano Palinuro'nun Çobanlık Hizmetine Başlama Merasimi Töreni'nde Fener Rum Ekümenik Patriği I. Bartholomeos ve diğer katılan yetkililer

 

Tören bitmeden önce, Kadasetli Sahak II ve Patrik Hz I. Bartholomeos kısaca söz aldılar hem bu hizmete başlama merasimi sevinci ifade etmek hem de herkesin iyiliği için birlikte çalışma isteklerini teyit etmek için.

Sent Antuan Kilisesi’nin Başrahibi Iosif Robu tarafından yönetilen Katedral korosu ve P. Simon Harting orgda bu çok özel törene güzel bir şekilde renk kattı. Ayin sonunda, tüm katılımcılar birbiri ardına yeni Episkoposu tebrik ettiler… ve onunla fotoğraf çektirdiler. Salgından dolayı herkese bir ikram paketi verildi.

 

Partager cet article
Repost0

commentaires